PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Bank of England - Anglie, Londýn

Základní informace

Bank of England je centrální bankou Velké Británie, kterou v roce 1694 založil skotský obchodník William Paterson. Formálně se nazývá Governor and Company of the Bank of England a je druhou nejstarší centrální bankou na světě (po švédské bance Sveriges Riksbank) a osmou nejstarší bankou na světě.

Historie Bank of England

Budova banky stála původně ve čtvrti Walbrook, ale v roce 1734 se sídlo banky přestěhovalo na své nynější místo v londýnské čtvrti City do ulice Threadneedle Street. Místo je známé také jako The Old Lady of Threadneedle Street nebo jen The Old Lady podle legendy o Sarah Whitehead, jejíž duch straší v zahradách banky. Blízká křižovatka je známá pod názvem Bank Junction.

V roce 1690 potřebovala vláda krále Williama III. postavit silné námořnictvo. Už však nebylo možné si půjčit peníze z veřejných prostředků. Skotský obchodník William Paterson proto přednesl Parlamentu návrh, že za několik privilegií od státu vytvoří Anglickou banku, která bude emitovat nové bankovky, které budou financovat anglický deficit. Dne 27. 7. 1694 byla uzavřena zakládající listina The Royal Charte a o několik dní později zahájila banka The Governor and Company of the Bank of England svoji činnost (zejména emisi bankovek). Paterson a skupina vlivných obchodníků byli ochotni nakoupit vládní dluhopisy ve výši 1 200 000 liber, za které si vláda postavila a obnovila námořnictvo.

V roce 1844 povolil zákon Bank Charter Act, který svázal emisi bankovek se stavem zlatých rezerv, vydávat bankovky i ostatním bankám. Ty je vydávaly až do 30. let 20. století, než si je převzala zpět Bank of England. V letech 1920–1944 zrušila centrální banka svou komerční činnost a v roce 1946 byla zestátněna.

Bank of England dnes

Dnes je Bank of England jednou z osmi bank, oprávněných vydávat bankovky ve Velké Británii. Má výhradní právo na emisi bankovek v Anglii a Walesu a reguluje vydávání bankovek komerčními bankami ve Skotsku a Severním Irsku. Vykonává funkci centrální banky, tzn. spravuje měnu státu včetně zlatých rezerv a vládního Konsolidačního fondu, upravuje množství peněz v oběhu, spravuje rezervy státu, dohlíží nad ostatními bankami a poskytuje jim úvěry. Od roku 1997 její výbor pro monetární politiku určuje oficiální úrokovou míru. Účet státního rozpočtu spravuje od roku 2000 Úřad pro správu státního dluhu.

Britské bankovky a mince

Britské bankovky byly původně ručně malované. Částečně tištěné byly až od roku 1725 a aby byly platné, museli je pokladníci podepisovat. Plně tištěné bankovky byly až od roku 1855. Od první světové války byly z oběhu staženy zlaté mince hodnot 10 pencí a 1 libry a až 22. listopadu 1928 banka vydala bankovky těchto stažených hodnot. Dnes je na bankovkách vyobrazena královna Alžběta II a existují bankovky v hodnotách 5, 10, 20 a 50 liber. První ochranný hologram byl použit na 50librové bankovce v roce 1990. V roce 1983 byla do oběhu vpuštěna první mince v hodnotě 1 libry. Mince nejsou označeny čísly, ale je na nich napsána hodnota slovy (1 pence, 2 pence, 5 pencí, 10 pencí, 20 pencí, 50 pencí, 1 libra, 2 libry).

Nejbližší stanice metra: Bank

Oficiální webová stránka: www.bankofengland.co.uk/Pages/home.aspx

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY