PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Bannockburn - Skotsko

Základní informace

Bannockburn je skotské městečko ležící na jih od Stirlingu, kde se na začátku 14. století odehrála bitva, v níž skotský král Robert Bruce porazil anglické vojsko.

Skotsko Stirling, Robert Bruce Monument

K pochopení významu bitvy u Bannockburnu, která ukončila snahu anglického krále Eduarda II. o ovládnutí Skotska, je nutné se vrátit hlouběji do historie. Když Normani v roce 1066 dobyli ostrov Velká Británie, automaticky považovali Skotsko za součást svého území. Svoji moc tu však uplatňovali jen výjimečně. To se však změnilo za vlády Eduarda I., který sám sebe ve svém epitafu označil jako „kladivo na Skoty“. V roce 1296 začal William Wallace za podpory Francouzů dlouhou válku za nezávislost Skotska. O rok později slavně zvítězil v bitvě u stirlignského mostu a získal obrovskou prestiž a moc. Po prohře u Falkirku se však vzdal funkce správce Skotska a na jeho místo byli zvoleni čtyři muži. Nejvýznamnější z nich byl Robert Bruce, který neustále posiloval svou moc a 27. března 1306 se nechal korunovat skotským králem.

A právě on vyprovokoval anglického krále Eduarda II. Plantageneta k bitvě o královskou skotskou pevnost ve Stirlingu, která proběhla jižně od města u Bannockburnu. Ve dnech 23. a 24. června 1314 se tu střetly desetitisíce mužů. I když byli Skotové početně výrazně slabší, uměli využít ve svůj prospěch záludnosti terénu. Nemalý podíl na vítězství mělo i jejich nadšení a disciplína, takže Angličané přišli o více než deset tisíc mužů a mnoho dalších bylo zajato. Robert Bruce se tak stal nezávislým králem Skotska, jemuž vládl až do své smrti v roce 1329.

Na památku této významné bitvy vzniklo nedaleko bitevního pole Bannockburn Heritage Centre, kde díky 3D technologiím ožívají skotské dějiny. Na své si tu přijdou především milovníci armádní historie, neboť tady mohou nahlédnout nejenom na dobové brnění a zbraně, ale jsou zde objasněny i použité strategie. Centrum nabízí také možnost zahrát si strategickou hru Battle Game a v Battle Show zase renomovaní historici objasní, jak byla bitva vyhrána.

Oficiální webová stránka: www.bannockburn.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY