PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Basilej - Švýcarsko

Základní informace

Basilej leží v severním výběžku Švýcarska na křižovatce hranic Švýcarska, Německa a Francie. Městem protéká řeka Rýn a je jediným švýcarským přístavem.

Basilej, Švýcarsko Radnice v Basileji, Švýcarsko Basilej, Švýcarsko

Basilej proslula především jako veletržní město a centrum průmyslu (zejména farmaceutického) a také coby umělecké srdce země. Je totiž městem s největší koncentrací muzeí a galerií ve Švýcarsku a každoročně v červnu je zde pořádána významná prodejní výstava současného umění Art Basel.

Nejvýznamnější basilejskou galerií je tzv. Nadace Beyelerových (Fondation Beyler), která představuje jedinečnou kolekci více než 200 mistrovských děl moderního umění, včetně děl takových malířů jako Monet, van Gogh, Picasso, Mondriano, Warhol nebo sochařů Joana Miróa či Maxe Ernsta. Nadace má sídlo v působivé moderní budově, jejímž architektem byl Renzo Piano (mj. autor mrakodrapu Shard v Londýně nebo budovy Centre Pompidou v Paříži).

Další důležitou basilejskou galerií je Muzeum výtvarných umění (Kunstmuseum) vystavující umělecká díla od 15. století do současnosti. Především děti nadchne Muzeum Jeana Tinguelyho, ve kterém jsou vystaveny osobité kinetické sochy tohoto švýcarského umělce sestavené především z kovového šrotu. Návštěvníci Basileje mají možnost podívat se také do jediného židovského muzea ve Švýcarsku (Jüdisches Museum der Schweiz) seznamující s judaismem a židovskými tradicemi.

Centrem města je náměstí Marktplatz, na němž se již od středověku pořádají trhy. Zde stojí ostře červená budova basilejské radnice postavená v 16. a 17. století. Nedaleko od ní najdeme dominantu města – basilejskou katedrálu Münster, v níž je pohřben slavný nizozemský renesanční humanista Erasmus Rotterdamský, který v Basileji žil a zemřel. Přednášel také na místní univerzitě, která byla založena již v roce 1460 a je tak nejstarší univerzitou v celém Švýcarsku.

Oficiální webová stránka: www.bs.ch

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY