PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Bayeux - Francie

Základní informace

Bayeux je půvabné historické městečko ležící necelých 30 kilometrů severozápadně od Caen ve francouzském departmentu Calvados.

Notre Dame, Bayeux, Francie Francie Bayeux,  Cathedral of Our Lady

Na řece Aure se patrně jako první usadili Keltové z kmene Bajocani a právě zkomolením tohoto jména vznikl dnešní název města. Osídlení prosperovalo za Římanů i po jejich odchodu, ale roku 890 bylo zničeno Normany. Znovu však vstalo z popela, a dnes tu tak lze obdivovat úžasně zachovalé historické jádro i impozantní katedrálu. Na rozdíl od mnoha severofrancouzských měst totiž Bayeux uniklo válečnému ničení, neboť bylo osvobozeno již 7. června 1944, tedy den po vylodění spojeneckých vojsk v Normandii.

Nad dlážděnými uličkami s kamennými a hrázděnými domy, postavenými převážně v 17. až 19. století, se vypíná katedrála Notre-Dame. Postavena byla větší části v gotickém slohu 13. století, ale hlavní středová věž k ní přibyla až o dvě století později. Ve stejné době byly freskami vyzdobeny kaple a krypta a v kapitule vznikla podlaha z dlaždic, které vyznačují bludiště. V kryptě je možné vidět i pozůstatky staršího románského kostela. Roku 1077 jej nechal postavit biskup Oto de Bayeux a právě u příležitosti jeho otevření patrně vznikla slavná tapiserie, která jako jediné dobové dílo na světě zachycuje normanskou invazi do Anglie roku 1066. Prohlédnout si ji lze v Centru Viléma Dobyvatele.

Na válečné období odkazuje památník generála Charlese de Gaulla, ale především Musée Mémorial de la Bataille de Normandie na jihu města, kde jsou shromážděny dokumenty vztahující se k bitvě o Normandii. Vidět zde lze staré fotografie, zbraně či uniformy vojáků a za pozornost stojí i filmový sestřih dobového zpravodajství. Hned u muzea se pak nachází Britský vojenský hřbitov.

K velkým lákadlům města patří také hrbolatý mostek přes řeku Aure s vodními koly, které dodnes pohánějí mlýn, či pravidelný sobotní trh na Place Saint-Patrice, kde lze nakoupit ovoce, zeleninu, maso, sýry, ale i místní speciality.

Oficiální webová stránka: https://www.bayeux.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY