PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Beaune - Francie

Základní informace

Beaune je historické město v oblasti Burgundska na východě Francie. Město je klíčové vinařské centrum ve Francii a každoročně se zde koná jedna z předních aukcí vín. Beaune je tedy právem označováno jako „hlavní město burgundských vín“.

Hotel de Ville, Beaune, Francie Notre Dame, Beaune, Francie

Na co se mohou návštěvníci těšit

Staré centrum města je ukryté uvnitř zachovalých hradeb. Mezi nejvýznamnější památky Beaune patří Hôtel-Dieu, bývalá nemocnice a hospic z 15. století. Hospic založil kancléř burgundského vévody Nicolas Rolis se svou manželkou v r. 1443. Stavba je inspirována architekturou severofrancouzských nemocnic. Špitál byl financován z ročních příspěvků Rolinových, z vinic a solivarů. V současnosti se v objektu nachází muzeum lékařské péče s různými nástroji, historickou lékárnou a kuchyní. Budovy hospice jsou postaveny kolem centrálního nádvoří, které obepínají dřevěné arkády. Nad nimi se zvedají vikýře s větrnými korouhvemi. Glazované střešní tašky vytváření pestrobarevný geometrický vzor.

Od r. 1859 se v Hôtel-Dieu koná každý rok třetí listopadovou neděli charitativní aukce vína, která je hlavním bodem třídenního festivalu Les Trois Glorieuses. Festival je věnovaný jídlu a vínu z Burgundska. V sobotu se na zámku Clos de Vougeot pořádá slavnostní banket. V neděli probíhá aukce vína z 61 hektarů vinic, které patří nedalekým nemocnicím. V pondělí se koná párty v La Paulée, na kterou vinaři přinášejí láhve se svými nejlepšími ročníky. Od r. 2005 je aukce organizována slavným aukčním domem Christie´s.

Ve městě se také nachází kapitulní chrám Panny Marie (Collégiale Notre-Dame), s jehož stavbou se začalo ve 12. století. Jedná se o trojlodní stavbu postavenou v přechodném románsko-gotickém slohu. V interiéru lze spatřit vlněné a hedvábné tapisérie z 15. století, které zachycují život Panny Marie.

V bývalé rezidenci burgundských vévodů z 13.-16. století, Hôtel des Ducs de Bourgogne, se dnes nachází muzeum vína – Musée du Vin de Bourgogne. Zdejší výstava je zaměřena na víno a jeho pěstování od starověku až po současnost. K vidění je tradiční vybavení na výrobu vína a návštěvníci mohou rovněž obdivovat kolekci tapisérií s tématem vína a vinařství.

Oficiální webová stránka: https://www.beaune-tourism.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY