PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Berlin Hauptbahnhof - Německo, Berlín

Základní informace

Berlin Hauptbahnhof je hlavní vlakové nádraží nacházející se v centru Berlína, které bylo otevřeno v květnu 2006. Moderní stavba a zároveň jeden z největších dopravních uzlů nejenom v Berlíně, ale i v celém Německu, slouží zároveň pro podzemní dopravu a nacházejí se zde i různé obchody a kanceláře.

Dnešní nádraží leží jen několik set metrů od Spolkového sněmu na místě, kde od roku 1871 stávalo nádraží Berlin Lehrter Bahnhof. To utrpělo značné škody během bombardování Berlína v průběhu druhé světové války. Poté jej čekala nejnutnější rekonstrukce a dlouhodobé fungování v nouzovém režimu. Nakonec bylo přece jen rozhodnuto o jeho stržení, které bylo provedeno v letech 1951 až 1959.

Po pádu Berlínské zdi roku 1989 a znovusjednocení Německa došlo k diskuzi o novém centrálním nádraží pro obě dříve samostatné a nepropojené části města. V roce 1993 byla vypsána architektonická soutěž na podobu nového dopravního uzlu, kterou vyhrál návrh architekta Meinharda von Gerkana.

O dva roky později se pak začalo stavět. Nejprve byly proraženy tunely severojižní železniční tratě, a že se jednalo o projekt opravdu gigantický, dosvědčuje i investice v hodnotě 700 milionů eur. Při realizaci plánů musel být např. přeložen i tok řeky Sprévy. Vlaky tudy měly projíždět už roku 2003, ale během stavby došlo k zatopení jedné ze stavebních jam, takže termín dokončení byl odsunut. Aby vše bylo hotovo do Mistrovství světa ve fotbale pořádané v Berlíně o tři roky později, musely být zásadně upraveny plány.

I přes množství problémů spojených s výstavbou byla nakonec stavba po deseti letech práce dokončena a slavnostně otevřena 28. května 2006. Na ploše 70 000 m² vyrostl moderní komplex, kde jen vestibul je rozdělen na pět podlaží – dvě věnované dopravě a tři zabydlené úřady a obchody. Denně tudy projede asi 1800 vlaků a projde přes 350 000 cestujících, kteří využívají více než padesáti eskalátorů a 43 výtahů, doplněných o šest vyhlídkových.

Rada: Všimněte si, že nádraží, na rozdíl od mnoha ostatních, není znečištěno exkrementy ptáků. Ti sem nezalétají – z reproduktorů se totiž kromě hlášení o odjezdu vlaků ozývají i pro lidský sluch neslyšitelné zvuky, které ptáky odhánějí.

Oficiální webová stránka: berliner-hbf.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY