PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Berliner Dom - Německo, Berlín

Základní informace

Berliner Dom, celým názvem Oberpfarr-und Domkirche zu Berlin, je největší kostel v Berlíně, který zároveň slouží jako muzeum a koncertní sál.

Berliner Dom, Berlín, Německo Berliner Dom, Berlín, Německo

Protestantský kostel Berliner Dom se nachází v severní části Muzejního ostrova v tzv. Lustgarden, tedy v Zahradě touhy. Jeho historie sahá až do roku 1451, kdy na tomto místě vznikla kaple nového královského paláce. Tu počátkem 18. století přestavěl architekt Karl Friedrich Schinkel v neoklasicistním stylu, ale už na konci stejného století došlo k další rekonstrukci. Stavba už totiž nepřipadala dostatečně moderní a vyhovující Friedrichovi Velikému II., který povolal architekta Julia Carla Raschdorffa.

Při přípravě mu sám Friedrich zamítl tři návrhy, než byl spokojený, a tak tu vznikla stavba inspirovaná italskou renesancí s prvky baroka, která svou velikostí reagovala na baziliku svatého Petra v Římě i katedrálu svatého Pavla v Londýně.

O důležitosti tohoto kostela svědčí i fakt, že místní krypta byla přeměněna na hrobku panovnické dynastie Hohenzollernů a dnes si v ní lze prohlédnout skoro sto sarkofágů a pomníků. K těm nejobdivovanějším patří náhrobky Friedricha I. a jeho ženy Sophie Charlotte, které představují mistrovská díla barokního sochařství.

Na konci 19. století byl kostel zbořen a roku 1893 byl položen základní kámen nového svatostánku. Přestavba trvala až do roku 1905. Ani poté však osudy kostela nebyly jednoduché – během druhé světové války byl znovu skoro zničen a po rozdělení Berlína na východní a západní část připadl do sféry kontrolované Sovětským svazem. Jeho oprava, při níž byl značně zjednodušen, trvala až do roku 1993 a poslední zásah do jeho podoby proběhl v roce 2008, kdy byl prostý kříž na kopuli nahrazen novým zlatým.

Dnes kostelu dominuje impozantní kopule zakončená lucernou se zlatým křížem a po bocích jej zdobí dvě věže. V interiéru nelze přehlédnout žulový a onyxový oltář od Friedricha Augusta Stülera a za pozornost stojí i mramorová křtitelnice Christiana Daniela Raucha či nádherné varhany se 7269 píšťalami. V muzeu si pak lze prohlédnout malby a ilustrace a dozvědět se více o historii dómu.

Rada: Z kupole dómu se naskýtá ohromující pohled na Berlín. Je však odměnou jen pro ty, kteří vystoupají nahoru všech 267 schodů.

Oficiální webová stránka: www.berlinerdom.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
skupina max. 30 osob (€60)

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY