PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Berliner Fernsehturm - Německo, Berlín

Základní informace

Fernsehturm, neboli Televizní věž, je nepřehlédnutelná ikona Berlína a jedno z nejnavštěvovanějších míst hlavního města Německa.

Fernsehturm, Berlín, Německo

Věž Fernsehturm se začala stavět nedaleko Alexanderplatz 4. srpna 1965 dle plánů Hermanna Henselmanna. Ten jí určil podobu vysoké štíhlé věže s prostorem ve tvaru koule nahoře, jejíž vrchol měl připomínat družici Sputnik. V počátečních návrzích měla koule červenou barvu. Záměrem bylo nejenom vytvořit vysílač televizního signálu, ale i zvýšit prestiž Německé demokratické republiky. I proto musela její výška přesáhnout nedalekou rozhlasovou věž Funkturm, stojící na území Západního Berlína.

Když byla stavba po čtyřech letech dokončena, dosáhla výšky 365 metrů a v 90. letech 20. století vyrostla ještě o další tři metry díky anténě umístěné na svém vrcholu. Dnes se jedná o čtvrtou nejvyšší věž v Evropě – předčily ji jen věž Ostankino v Moskvě, Televizní věž v Kyjevě a Radio a televizní věž v Rize.

Televizní signál se z věže začal přenášet 3. října 1969 a o čtyři dny později byla slavnostně otevřena.

Tuto berlínskou dominantu denně navštíví kolem pěti tisíc turistů, kteří mohou dvěma výtahy vyjet rychlostí 6 metrů za sekundu až do koule o průměru 32 metrů a váze 4800 tun. Věž má i třetí výtah a do koule vede také 986 schodů, ale ty mohou využívat jen zaměstnanci.

Ve výšce 203 metrů je připraveno vyhlídkové patro, z kterého je možné si prohlédnout nejenom město, ale za jasných dnů lze vidět až do vzdálenosti 42 km. Že se nejedná o malý prostor, dokazuje i fakt, že se sem v jednu chvíli vejde až sto dvacet návštěvníků.

O patro výš ve výšce 207,53 metrů je připraveno dvě stě míst v restauraci Telecafé. Během oběda, večeře, ale i snídaně si tu lze vychutnat nádherný výhled. Celá restaurace se v době svého otevření otočila o 360° jednou za hodinu, roku 1997 po rekonstrukci zrychlila jeden oběh poloviční dobu a dnes to stihne za 20 minut.

Rada: Při návštěvě Berlína nezapomeňte bedlivě tuto věž sledovat. Budete-li mít štěstí, můžete vidět, proč se věži přezdívá Papežova pomsta. Za příhodných světelných podmínek se totiž na kouli na vrcholu věže objevuje optický klam připomínající kříž.

Oficiální webová stránka: https://tv-turm.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY