PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Besalú - Španělsko

Základní informace

Besalú je nádherné středověké městečko ležící v Katalánsku na úpatí Pyrenejí asi 30 kilometrů severně od Girony.

Besalú, Španělsko Besalú, Španělsko

Strategickou pozici na cestě z vnitrozemí k moři ocenili už Římané, kteří tu založili centrum své provincie. Po nich se zde usadili Vizigóti, ale dnešní podobu začalo Besalú získávat až v 10. století. V roce 977 byl na tomto místě nad řekou Fluviá založen benediktinský klášter. Většina jeho budov vznikla během 11. století, stejně jako i románský kostel Sant Pere. Ten lze také vidět na stejnojmenném náměstí, které vzniklo po stržení kláštera roku 1835. Strohé průčelí kostela zdobí okna s figurálními motivy a uvnitř lze obdivovat široký trojlodní prostor s velkou centrální apsidou. Ze stejné doby pochází i románský kostel Sant Vicenç, v jehož architektuře se však už promítají i prvky nastupující gotiky.

Centrum Besalú tvoří kromě sakrálních staveb především úzké středověké uličky, obklopené nádhernými světskými budovami, k nimž patří např. palác Casa Comella. Roku 1964 byla ve městě objevena rituální židovská lázeň mikve z roku 1264. Jedná se o jednu ze tří podobných dochovaných staveb z tohoto období v Evropě. Za pozornost stojí i ulička Carres Comte Tallaferro, v níž se pod románským podloubím koná už od 10. století trh.

Nejznámějším symbolem Besalú je zakřivený most, zvaný Pont Vell, tedy Starý most. Jeho sedm nestejně dlouhých oblouků překračuje řeku v délce 105 metrů. Na straně u města je tento most z 12. století ukončen branou a útočníkům stála v cestě i jednoduchá věž v jeho středu.

Besalú patří k nejnavštěvovanějším městečkům v Katalánsku. Ožívá především během tří festivalů, které tu každý rok probíhají, a na Velký Pátek, kdy se zde koná procesí biblických postav.

Rada: Střed Besalú můžete snadno projít pěšky, ale využít lze i malý vláček, který během 45 minut objede všechna důležitá místa města.

Oficiální webová stránka: www.besalu.cat

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY