PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Béziers - Francie

Základní informace

Béziers je živé historické město se skoro osmdesáti tisíci obyvateli na jihu Francie asi deset kilometrů od pobřeží Středozemního moře.

katedrála, Beziers, Francie katedrála, Beziers, Francie

Dnes čtvrté nejchudší francouzské město prošlo dějinami plnými zvratů i děsivým masakrem.

Okolní území bylo obydleno před dvanácti tisíci lety. Roku 575 př. n. l. tu své sídlo založili Řekové, což z Béziers činí jedno z nejstarších francouzských sídel. Římané jej pak přebudovali na vojenskou pevnost a také tu založili množství vinic, díky nimž město rychle bohatlo.

Na počátku 13. století jej spolu s Carcassonne a celým krajem Languedoc ovládli stoupenci katarského hnutí. Jejich snaha o obrodu římskokatolické církve se však nelíbila papeži Innocentu III., který proti nim ve spojenectví s francouzským králem vyhlásil křížovou výpravu.

22. června 1209 tak došlo k jednomu z největších masakrů civilního obyvatelstva ve středověku. Oblehatelům se díky náhodě podařilo dostat do dobře opevněného i zásobeného města, kde proběhlo děsivé řádění, během nějž přišlo o život dvacet tisíc místních, jimž nepomohl ani úkryt v katedrále. Vůdce dobyvatelů Arnaud Amalric se neblaze zapsal do dějin svou větou: „Zabijte je všechny, Bůh už si ty své pozná.“

Dnešnímu Béziers na břehu řeky Orb dominuje velkolepá katedrála zasvěcená svatému Nazarovi. Vznikla ve 14. století na místě staršího kostela, zničeného právě roku 1209. Již z dálky zaujmou její opevněné věže, ale pyšní se i freskami a vitrážemi v interiéru.

K dalším církevním památkám patří kostel zasvěcený svatému Aphrodiseovi, postavený v 11. až 15. století. V něm se také nachází ostatky světce, který do tohoto kraje přinesl křesťanství a poté byl popraven.

O rozmachu města v 18. a 19. století, kdy znovu bohatlo především díky obchodu s vínem, svědčí nádherné městské paláce.

Mnoho návštěvníků do Béziers přijíždí na loďkách po Canal du Midi. Tato spojnice ze 17. století vznikla především pro přepravu vína do Anglie a severských zemí.

Oficiální webová stránka: uk.beziers-mediterranee.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY