Bilbao - Španělsko
Základní informace
Bilbao je největší obchodní přístav Španělska a zároveň i největší město Baskicka, které leží na severu země u Biskajského zálivu.
Osídlení ústí řeky Nervión do Atlantského oceánu je archeology prokázáno už ve 3. a 2. století př. n. l. Zakládací listina města, potvrzená králem Ferdinandem IV. Kastilským, však nese dataci 15. června 1300. Bilbao žilo především z námořního obchodu: lodě za přílivu vplouvaly až do části města zvané Arenal, kde se z nich zboží vykládalo. V polovině 19. století však byla na severozápadě města objevena železná ruda a průmyslová revoluce začala Bilbao měnit. Původně tu vznikaly ocelárny a chemické továrny, které později doplnila výroba strojů, lodí a stavební průmysl. I tak však námořní obchod, především se Spojeným království, Nizozemskem a Francií, stále tvoří velkou část příjmů.
Zachované historické jádro sestává z křivolakých uliček s domy z 15. až 19. století. Leží na pravém břehu řeky a najít tu lze např. trojlodní katedrálu s renesančním portikem, zasvěcenou svatému Jakubovi, či Archeologické, etnografické a historické muzeum.
Roku 1977 vyhlásila radnice program renovace města. Zatuchlé doky, vysoké pece a opuštěné loděnice nahradila odvážná moderní architektura, doplněná o přímořskou promenádu, na níž lze v jakýkoli čas potkat množství běžců a cyklistů. K nejslavnějším stavbám patří postmoderní evropská pobočka Guggenheimova muzea s titanovou fasádou o váze 60 tun. Dokončena byla roku 1997 dle návrhu Franka Gehryho a zvoleným materiálem i tvarem evokuje loď. V devatenácti sálech, rozmístěných ve třech patrech, lze najít kolem 70 moderních děl. Zastoupen tu je např. Pablo Picasso, Marc Chagall, Paul Klee, František Kupka či Andy Warhol.
K symbolům města patří i 13 metrů vysoká socha štěněte od Jeffa Koonse, pokrytá rostlinami, ale i starý visutý most Puente Colgante z roku 1893, jejž navrhl žák Gustava Eiffela Albert de Palacio.
Rada: V Bilbau byste si neměli nechat ujít tržnici La Ribera. Jedná se o největší krytou tržnici v Evropě a najdete tu nepřeberné množství dobrot.