PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Blair Castle - Skotsko

Základní informace

Blair Castle je skotský zámek patřící vévodům z Athollu, který měl v minulosti strategickou polohu na cestě přes skotskou vysočinu. Blair Castle patří k největším a nejnavštěvovanějším zámkům ve Skotsku. V polovině 19. století udělila královna Viktorie vévodům z Athollu výsadu držet si vlastní armádu, tzv. Atholl Highlanders. Tento oddíl existuje dodnes, čítá zhruba 100 mužů a jedná se o jedinou legální soukromou armádu v Evropě.

Blair Castle, Skotsko Blair Castle, Skotsko

Základy dnešní podoby Blair Castle byly položeny už roku 1269, kdy na strategické cestě přes střední část Highlands vyrostla pevnost. Její pozůstatky jsou dnes patrné už jen v části tzv. Great Hall, která vznikla roku 1530 přestavbou jedné z věží původního hradu, zvané Comyn´s Tower.

Ráz středověké pevnosti ztratil tento hrad ve 40. letech 18. století, kdy byl přeměněn na zámeček, jenž dal základ současné podobě Blair Castle. Velkou změnou tehdy prošel i interiér, který architekt Tomas Clayton vyzdobil jedněmi z nejlepších štukatur ve Skotsku. Místnosti také vybavil vzácným nábytkem. Tato podoba sídla však přestala vyhovovat už v polovině 19. století, a tak v 60. a 70. letech proběhla další rekonstrukce. Edinburghští architekti David Bryce a William Burne vrátili stavbě věžičky a ozdobné prvky odstraněné před sto lety a nově vybudovali brány, vstupní halu, plesový sál a přidali luxusní vybavení v podobě koupelen či telefonů. Navíc sem poprvé zavedli plyn.

Během první světové války sloužil Blair Castle jako nemocnice a poté se majitelé přestěhovali do pohodlnějších soukromých apartmánů. Zámek je tak otevřen pro návštěvníky, kteří tu skrze rodinu vévodů z Athollu mohou nakouknout na skotskou historii. V interiéru si lze prohlédnout sbírky nábytku, krajek, loveckých trofejí, zbraní či portrétů, přičemž každý předmět tu vypráví svůj příběh. Např. zbraně ve vstupní hale byly použity v bitvě u Cullodenu, která byla poslední bitvou na britské půdě.
Největší z místních tapisérií patřila Karlu I. Po jeho smrti ji prodal Oliver Cromwell a po čase se objevila v Paříži, odkud ji vévoda z Athollu koupil. V plesovém sále je snadné představit si plesy, recepce, soukromé večeře či každoroční bál Atholl Highlanders. Rod vlastníků tohoto sídla totiž v polovině 19. století získal od královny Viktorie právo vytvořit a vést vlastní armádu. Ta čítá kolem devadesáti mužů a je jedinou soukromou armádou v Evropě.

Za pozornost stojí i rozlehlé zahrady a park, které Blair Castle obklopují. Nikdo odtud asi neodjede bez fotky s pávy, kteří se tu volně procházejí.

Rada: Ideální dobou pro návštěvu Blair Castle je červenec, kdy se tu koná přehlídka soukromé armády Atholl Highlanders.

Oficiální webová stránka: www.blair-castle.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
cena hrad + zahrady, pouze zahrady GBP 3,50/6,-

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY