PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 17x

Blenheim Palace - Anglie

Základní informace

Blenheim Palace u městečka Woodstock v hrabství Oxfordshire je ohromující venkovské sídlo s nádhernými zahradami, zapsané jako jediné venkovské sídlo v Anglii na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Blenheim Palace, Anglie

Historie Blenheim Palace

Po bitvě u Höchstädtu (v anglickém světě zvané bitva u Blenheimu) roku 1704 se vojevůdce John Churchill, vévoda z Marlborough, stal obdivovaným a uznávaným hrdinou, kterému britská vláda chtěla projevit vděk za pomoc proti francouzsko-bavorské alianci. Navíc jeho žena Sarah byla blízkou přítelkyní a důvěrnicí královny Anny, která manželům věnovala panství Hensington, aby si zde postavili rodinné sídlo, na jehož stavbu přispěl i britský parlament. Původní projekt vypracoval architekt John Vanbrugh a dům se podle jeho návrhu opravdu začal stavět, přestože Sarah o něm měla zcela jiné představy – na rozdíl od Vanbrughovy ideje paláce oslavujícího národního hrdinu preferovala klidné a praktické rodinné sídlo.

Stavba započala roku 1705, ale brzy se změnila nejen politická situace, ale i vévodovo postavení u dvora a stát odstřihl přísun financí. Práce proto musely být roku 1712 přerušeny, ale opět pokračovaly po dvou letech – John Churchill vyměnil architekta a začal sám stavbu financovat, čímž zadlužil svůj rod na několik generací.

Právě v tomto paláci se roku 1874 narodil Winston Churchill, budoucí britský ministerský předseda a vítěz ankety BBC o největšího Brita všech dob. Jeho životu a památce je v Blenheimském paláci věnována stálá výstava. Nedaleko odsud, v kostelíku v Bladonu, vzdáleném asi 1,5 km od paláce, je také pohřbený.

Zahrady u Blenheim Palace

Sídlo obklopuje přes 800 hektarů zahrad, jejichž prohlídkou lze strávit i celý den. Návštěvníci mohou projít tzv. formální zahradu, jež získala podobu již před 120 lety, ale i vodní terasy, italskou zahradu s nádhernými rostlinnými ornamenty, pamětní zahradu Winstona Churchilla, bludiště, motýlí dům, růžovou či levandulovou zahradu, případně se mohou jen věnovat odpočinku v tiché a poklidné tzv. klidné zahradě.

Vlastníkem paláce, představující skvělý příklad anglického baroka, je stále ještě rodina vévody z Marlborough.

Rada: Vodou je blenheimské panství zásobováno z pramene, o němž je první zmínka již ve 12. století, kdy jej Jindřich II. využil k plnění bazénu, který nechal postavit pro svou milenku Rosamund Clifford. Dnes se voda stáčí do lahví o obsahu 33 cl a 75 cl, které je možné si koupit – pro Angličany tyto lahve představují oblíbený suvenýr.

Oficiální webová stránka: www.blenheimpalace.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY