PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Bodenmais - Německo

Základní informace

Bodenmais, česky zvané Boží Mysl, je lázeňské městečko s bohatou důlní historií, ležící na úpatí Velkého Javoru v německé spolkové zemi Bavorsko asi 10 kilometrů od hranic s Českou republikou.

Nemecko Bodenmais, mine for metallic ore

U zrodu dnes nejnavštěvovanějšího místa německé části Šumavy stáli mniši, kteří vyčistili okolí, a teprve potom se tu usadili první osadníci. Nejstarší zmínka o obci pochází až z přelomu 13. a 14. století.

Bodenmais je ideálním východištěm cest na 955 metrů vysokou horu Silberberg. Od roku 1463 se na ní těžilo stříbro, což dlouho představovalo zdroj obživy pro celé město. Roku 1542 se k hornictví přidala i výroba vitriolu na barvení tkanin, která však skončila po dvou stoletích. Poslední stříbrný důl tu byl uzavřen v roce 1962 a Boží Mysl musela hledat, jakou cestou se dál vydat. A místní se rozhodli se přilákat turisty. Jedním z počinů, jak tomu dopomoci, bylo vytvoření Historického hornického muzea v Silberbergu, o nějž se zasloužilo šest bývalých zaměstnanců dolu. Oblíbené jsou i túry do okolí, např. k jedněm z největších šumavských vodopádů Rieslochwasserfälle.

Už v roce 1945 bylo městečko vyhlášeno klimatickými lázněmi. Postupně tu vznikl venkovní bazén, následovaný lázeňskými budovami, parkem a krytým bazénem. Dnes zde žije 3 500 stálých obyvatel, ale v nabídce je 7 800 ubytovacích míst. Kromě cvičení a relaxačních technik tady lze využít speciální terapii ve štolách. Prostředí bez prachu a pylu s 98% vlhkostí a stálou teplotou 5 °C slouží především k léčbě problémů dýchacího ústrojí.

K zajímavým budovám města patří např. klasicistní kostel Nanebevzetí Panny Marie s barokním vybavením. Postaven byl v letech 1804 a 1805 ve středu náměstí a orientovaný je právě k Silberbergu. Bohaté výnosy z hornictví umožnily jeho rozšíření na počátku 20. století. Za pozornost zde stojí oltář s kopií obrazu Černé Madony Loretánské, který na svátek svatého Bennona roku 1705 kostelu věnoval bavorský kurfiřt. Každý rok se tu v červnu koná velká slavnost, při níž je obraz nesen v procesí.

Zájemci mohou navštívit i sklárnu Joska, jejíž tradice sahá až do 15. století, a nakouknout na výrobu broušeného i foukaného skla.

Oficiální webová stránka: https://www.bodenmais.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY