PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Bodleian Library - Anglie, Oxford

Základní informace

Bodleian Library v Oxfordu byla založena v roce 1320. Je pojmenována po anglickém diplomatovi a učenci siru Thomasi Bodleyovi, který ji začátkem 17. století vzkřísil k životu.

Vznik a historie Bodleian Library

Knihovna byla založena roku 1320, znatelný rozvoj pak zaznamenala v roce 1436, když jí vévoda Humphrey z Gloucesteru (bratr krále Jindřicha V.) přenechal svou rozsáhlou sbírku rukopisů. Koncem 16. století bojovala knihovna o samotné přežití, bylo prodáno i její zařízení a téměř všechna díla věnovaná vévodou Humphreym. Až na přelomu 16. a 17. století začala knihovna opět vzkvétat, a to díky již jmenovanému siru Bodleyovi. 8. listopadu 1602 byla oficiálně znovuotevřena pod názvem Bodleyova knihovna. Hned v následujících letech musela být knihovna několikrát rozšířena. Kolem roku 1860 se s Bodleyovou knihovnou sloučila sousední knihovna Radcliffe Science Library umístěná v impozantní barokní rotundě a tento prostor začal sloužit jako čítárna. Od té doby se pro ní také vžil známý název Radcliffe Camera.

Současné využití Bodleian Library

Ačkoli historicky měla každá kolej Oxfordské univerzity vlastní nezávislou knihovnu, dnes je Bodleian Library hlavní studijní knihovnou celé Oxfordské univerzity. Je jednou ze šesti knihoven, do nichž se odvádějí povinné výtisky každé publikace vydané ve Velké Británii. Kromě toho obsahuje i cenná díla z doby starověkého Orientu, středověké rukopisy i prvotisky. Současná sbírka představuje zhruba 11 milionů knih a jiných objektů, stará se o ni více než 400 zaměstnanců a délka regálů, na kterých jsou knihy uloženy, se blíží 190 kilometrům.

Knihovna je otevřena návštěvníkům po celý rok kromě období Vánoc a Velikonoc. Vždy je ale si otevírací dobu předem ověřit, protože může dojít k neplánovaným uzavírkám. Nabízí se několik prohlídkových okruhů s průvodcem nebo sluchátky (audioguide).

Vzdálenost od Londýna: cca 100km

Oficiální webová stránka: www.bodley.ox.ac.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY