PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Brandenburger Tor - Německo, Berlín

Základní informace

Brandenburger Tor, česky Braniborská brána, je proslulá brána v centru Berlína, která se stala symbolem rozdělení tohoto města během studené války.

Brandenburger Tor, Berlín, Německo Brandenburger Tor, Berlín, Německo Brandenburger Tor, Berlín, Německo

Braniborská brána se dnes nachází na náměstí Pariser Platz mezi ulicemi 17. června a Pod Lipami. Vznikla však již roku 1734 jako mýtná brána v hradbách, což stále dokládají dva malé pavilony po jejích stranách, které původně sloužily jako zázemí pro stráže a celníky.

V 80. letech 18. století požádal Friedrich Vilém II. architekta Carla Gottharda Langhanse o její přestavbu. Ten se nechal inspirovat Propylajemi, tedy velkolepým vchodem na athénskou Akropoli, a vytvořil 26 metrů vysokou a 62,5 metrů dlouhou bránu o šířce 11 metrů. Tvoří ji pět průjezdů se dvěma řadami dórských sloupů, jichž je celkem dvanáct. Starověká inspirace je patrná i na reliéfu, který bránu zdobí, v němž se promítají motivy z antické mythologie.

Už od počátku zdobilo vrchol brány nádherné čtyřspřeží, jehož autorem byl Johann Gottfried Schadow. Zobrazovalo okřídlenou bohyni míru Eiréné, jak vítězně vjíždí do města. I proto se brána měla původně jmenovat Friedenstor, tedy Brána míru.

Když však francouzská armáda roku 1806 obsadila Berlín, nechal Napoleon čtyřspřeží rozebrat a přesunul jej do Paříže. Na své původní místo se vrátilo až o osm let později a ihned prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, během níž přibyla bohyni žerď s pruským orlem a železným křížem a také vavřínový věnec. Zároveň s tím došlo také k přeměně bohyně míru Eiréné na bohyni vítězství Victorii.

Tyto „symboly pruského imperialismu“ jí byly sice krátce odňaty v 50. letech 20. století, ale po pádu Berlínské zdi i komunismu se jí vrátila předchozí podoba.

Braniborská brána se stala symbolem Berlína i jeho rozdělení. Protože ležela v hraničním prostoru mezi západní a východní částí dnešního hlavního města Německa, byla několik desetiletí nepřístupná a lidé k ní vzhlíželi jako k symbolu cesty ke svobodě.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY