PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Bratislava - Slovensko

Základní informace

Bratislava je hlavní město Slovenské republiky, v němž žije necelých 420 000 obyvatel. Starobylá a zároveň i velmi moderní Bratislava leží na obou březích Dunaje.

Prezidentský palác, Bratislava, Slovensko Bratislavský hrad, Bratislava, Slovensko Slovensko Bratislava, noční panorama Národní divadlo, Bratislava, Slovensko

Přestože území dnešní Bratislavy byla obýváno už od dob neolitu, největší rozkvět zažilo město během období, kdy patřilo do Uherského státu. Bylo to především za doby panování prvního uherského krále Štěpána I., který se soustředil hlavně na náboženský rozvoj a mimo množství kostelů zde vystavěl i jeden z nejlépe opevněných hradů v monarchii. Ten se tu mocně tyčil až do roku 1811, kdy vyhořel, a poté byl následujících sto padesát let uchován jako ruina. Rekonstrukce začala až v polovině 20. století. Dnes v něm sídlí historické oddělení Slovenského národního muzea a je využíván také pro státní účely.

Poté, co Turci dobyli tehdejší centrum říše Budín, se Bratislava roku 1536 stala na více než dvě stě let centrem moci uherského státu. Během té doby se z ní pod vládou Marie Terezie stalo největší a nejvýznamnější město Uherského království. Královna také omezila hradby a začala s výstavbou velkých městských parků. Její syn Josef II. však převezl korunovační klenoty do Vídně a centrum říše přesunul opět do Budína, a tak význam Bratislavy začal upadat.

K dalšímu rozvoji došlo během první republiky v rámci Československa a velkým impulzem byl vznik samostatné Slovenské republiky v roce 1993. Opravené fasády budov doplněné netradičními sochami město rozzářily a udělaly z něj oblíbený turistický cíl.

Tvář Bratislavy se každým rokem mění a město se stává stále vyhledávanější víkendovou destinací. K nejnavštěvovanějším místům patří Dóm svatého Martina, kde si lze prohlédnout i dechberoucí katakomby. Od kostela vychází nejstarší bratislavská ulice zvaná Kapitulská a jen kousek od ní lze projít nejužší ulicí ve městě Baštovou, zakončenou branou svatého Martina. Hned u ní pak mohou zájemci vystoupit na stejnojmennou věž, z níž se nabízí nádherný výhled na centrum města.

Nikdo by neměl opomenout ani jednu z nejkrásnějších místních staveb Primaciální palác z konce 18. století a Grasalkovičův palác, v němž sídlí prezident republiky.

Rada od nás: Chcete-li si užít pohledů na Bratislavu z ptačí perspektivy, dopřejte si oběd či večeři v restauraci ve výšce 80 metrů v hlavici zavěšeného mostu přes Dunaj, zvaného Most Slovenského národního povstání. Postaven byl v letech 1967 až 1972.

Oficiální webová stránka: www.bratislava.sk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY