PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Bruggy - Belgie

Základní informace

Bruggy je jedno z nejkrásnějších měst v Belgii, ležící na severozápadu země asi 90 kilometrů od Bruselu.

Bruggy, Belgie Bruggy, Belgie Grote Markt, Bruggy, Belgie

Na místě dřívějšího osídlení vyrostla v 9. století pevnost, která chránila tuto oblast před Vikingy. To umožnilo rozkvět osady kolem ní, která bohatla díky výrobě sukna z vlny, dovážené z Anglie a Skotska. Bruggy se brzy staly jedním z hlavních center hanzy. Na konci 15. století však byla zanesená řeka Zwin bahnem, čímž město ztratilo přístup k moři a postupně přicházelo o svůj význam, až se z něj roku 1850 stalo nejchudší město v Belgii. Právě jeho úpadek mu však přinesl jeho pozdější věhlas, protože obyvatelům chyběly peníze na přestavbu domů, a tak tu zůstalo zachováno původní historické jádro. Díky němu sem už v 19. století začali přijíždět první turisté a roku 2000 se centrum Brugg dostalo na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Uzavřené centrum města je prošpikované vodními kanály řeky Reie a uličkami dlážděnými kočičími hlavami. V jeho středu leží náměstí Markt, vytyčené ve 13. století. Vévodí mu 83 metrů vysoká osmiboká zvonice Belford, postavená ve 13. až 15. století. Ti, kteří vyšplhají po schodech na její vrchol, jsou odměněni nádherným výhledem na Bruggy a po cestě vzhůru si mohou prohlédnout i listinu svobod ze 13. století, která je tu uchovaná.

Kousek odtud leží náměstí Burg, dříve politické a náboženské centrum města. Na místě bývalé pevnosti tady stojí pískovcová radnice ze 14. a 15. století a Bazilika svaté krve, v jejíž horní části je vystavené stříbrné ciborium z roku 1511. Právě v něm se uchovává ampulka s kapkou krve Ježíše Krista, smíchaná s vodou, kterou Josef z Arimatie omyl Ježíšovo tělo.

K dalším významným místům města patří Kostel Panny Marie, který je směsicí různých architektonických stylů, neboť jeho stavba trvala 200 let. Pod druhou nejvyšší věží v Belgii, dosahující 122 metrů, je ukryto Michelangelovo sousoší Madona s dítětem. Za pozornost stojí i Dvůr bekyní v jižní části Brugg a své kouzlo má i náměstí s elegantním podloubím z 18. století Vismarkt, na němž se každé ráno koná rybí trh.

Oficiální webová stránka: https://www.visitbruges.be

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Hranolky

Školní zájezdy Belgie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY