PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Bunratty Castle - Irsko

Základní informace

Bunratty Castle je středověký hrad z 15. století, který patří k nejvyhledávanějším atrakcím v Irsku. Každý večer zde kejklíři a obsluha v dobových kostýmech vyvolávají iluzi středověkých hostin, kterými zdejší hrad proslul.

Bunratty Castle, Irsko

Historie hradu Bunratty Castle

Hrad stojí na místě, kde se v r. 970 nacházela vikinská obchodní osada. První obrannou pevnost zde postavil Norman Robert De Muscegros v r. 1250. Později vlastnictví zdejší půdy a pevnosti přešlo do rukou rodu Thomase De Clare, který na místě dřevěné pevnosti postavil první kamenný hrad. Bunratty se v té době stalo velký městem s 1 000 obyvateli. R. 1318 byl Thomasův syn Richard De Clare zabit v bitvě mezi Normany a Iry a hrad i město byly úplně zničeny. Následně byl hrad opraven pro anglického krále a poté znovu zničen v r. 1332. V troskách ležel hrad celých 21 let, než byl přestavěn sirem Thomasem Rokebym. Poté byl hrad znovu napaden Iry a od té doby zůstal v irských rukách.

Dnešní podoba hradu pochází z r. 1425, kdy jej nechal postavit rod MacNamarů. O 50 let později přešel hrad do vlastnictví O´Brienů, kteří zde žili až do příchodu Cromwellových vojsk. Hrad poté měnil své majitele a postupně pustnul. V r. 1954 hrad koupil lord Gort, který jej nechal opravit a zpřístupnil pro veřejnost. Na hradu je k vidění přes 450 kusů dobového nábytku, tapisérií a uměleckých předmětů převážně z 15. a 16. století.

Skanzen Bunratty Folk Park

Hned vedle hradu se nachází skanzen Bunratty Folk Park. Ve skanzenu se nachází přes 30 replik budov z 19. století, mimo jiné např. škola, poštovní úřad, kostelík nebo vodní mlýn. Ve Folk Parku lze potkat osoby v dobových kostýmech, které představují např. učitele, policistu nebo hospodyni (tzv. Bean An Tí), kterou často uvidíte při pečení chleba nebo jablečného koláče. Skanzen je velmi autentický a návštěvník má dojem, jako by se vrátil v čase a obyvatelé domu si jen na chvilku odskočili.

Zdroj:
www.shannonheritage.com
www.discoverireland.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY