PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Cahir - Irsko

Základní informace

Cahir je město v hrabství Tipperary, které má strategickou polohu na ostrůvku v řece Suir. Název města je zkrácenou verzí irského výrazu pro „pevnost v místě bohatém na ryby“.

Irsko Cahir castle

Co si návštěvníci smějí nechat ujít

Dominantou města je místní hrad Cahir Castle, který se rýsuje na skalnatém ostrově na řece Suir a řadí se k nejúchvatnějším hradům v Irsku. Hrad působí dojmem nedobytnosti a střeží významnou lodní křižovatku. Původní pevnost z 12. století nechal postavit Conor O´Brien. Historie hradu je však spjata s mocným irským rodem Butlerů. Butlerové byli pokládáni za oddané stoupence anglických panovníků a od r. 1375 byli vlastníky Cahir Castle (od r. 1542 se dokonce pyšní titulem cahirských baronů). V 15. a 16. století nechali na místě dřívější pevnosti postavit hrad v jeho dnešní podobě, který setrval v jejich vlastnictví až do r. 1961. Hrad byl za svou historii dobyt celkem třikrát – v r. 1599 (zdejší větev Butlerovy dynastie se postavila na stranu katolíků během povstání ulsterské šlechty a hrad byl po 3denním obléhání dobyt anglikánským hrabětem z Essexu), v r. 1647 (během irských konfederačních válek se obyvatelé hradu bez boje vzdali katolickému baronu z Inchiquin, Murroughovi O´Brienovi, který byl potomkem zakladatele hradu) a v r. 1650 se hrad vzdal vojskům Olivera Cromwella. Hrad má 3 nádvoří s barbakánem u vnějšího vchodu. Vnitřní nádvoří se nachází na místě původního normanského hradu, přičemž základy, štítová zeď a donjon jsou z 13. století. Při prohlídce hradu se návštěvníci dozvědí mnoho informací z jeho vojenské historie. Zajímavostí je dělová koule, která zabořena vysoko nad zemí v jedné z hradních zdí.

Anglikánský farní kostel sv. Pavla (St Paul´s Church) je jeden z pouhých dvou kostelů, které navrhoval John Nash, a jediný s dochovaným původním interiérem. Kostel byl postaven v letech 1817–18 v novogotickém slohu a vysvěcen byl v r. 1820. V interiéru vynikají zdobně vyřezávané lavice s jednotlivými dveřmi, nádherný omítkový strop a vitrážová okna, z nichž k nejkrásnějším patří okno z r. 1930 od sira Niniana Compera zobrazující rytíře v plné zbroji (sir Comper navrhoval okna ve Westminsterském opatství). Kostel nebyl nikdy rozšiřován, protože by se zničil Nashův design, proto je kapacita kostela pro bohoslužby dodnes pouhých 200 osob. Kostel sv. Pavla je nejvýznamnější památkou ve městě po hradu Cahir Castle.

Na kraji města Cahir lze nalézt roztroušené zbytky augustiniánského převorství z 13. století zvaného Cahir Abbey, jehož okna dekorují zdobené hlavice. Oficiální název však zní Převorství sv. Marie (St Mary´s Priory). Převorství bylo založeno na začátku 13. století normanským rytířem Geoffreyem de Camvill a bylo věnováno řádu augustiniánů. V pozdějších letech došlo k několika přestavbám. Do dnešní doby se z převorství dochoval kostel s velkou věží, křížová chodba a obytné budovy na jižní straně kostela. V interiéru kostela si návštěvníci mohou povšimnout značek, které na kamenech zanechali středověcí kameníci a z nichž některé jsou velmi propracované. Do vrchních pater věže lze vystoupat po točivých schodech.

Zdroj:
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
https://pilgrimagemedievalireland.com/…riory-cahir/
http://www.discoverireland.ie/…r-castle/416
Wikipedie – https://en.wikipedia.org/…Cahir_Castle
http://www.buildingsofireland.ie/niah/search.jsp?…®no=22111019

Oficiální webová stránka: www.visitcahir.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY