Carcassonne - Francie
Základní informace
Carcassonne je město na úpatí Pyrenejí v jižní Francii, které je známé především dokonale dochovaným středověkým opevněným centrem.
Význam tohoto místa u řeky Aude na spojnici mezi Toulouse a Středozemním mořem si uvědomili už Římané, kteří tu vystavěli opevněný vojenský tábor.
Strategická pozice předurčila Carcassonne k roli ohniska častých náboženských konfliktů. Ve 13.
století jej např. obydlela křesťanská sekta kritizující mimo jiné korupci v církvi, zvaná katarové. Jejich vládu však ukončil Simon de Montfert. Ten město využil jako základnu pro své vražedné výjezdy, což vyvolalo velké protesty obyvatel. Ludvík IX. je vyřešil tím, že přestěhoval nespokojence do nového opevněného města pod původní pevností. Toto Ville Basse, tedy Dolní město, začalo rychle vzkvétat a naopak původní Cité upadalo. Na konci 19. století bylo dokonce rozhodnuto o zbourání starých hradeb. Proti tomu se však postavil architekt Eugène Viollet-le-Duc, díky němuž můžeme dodnes obdivovat tento architektonický skvost, zapsaný na seznamu světového kulturního bohatství UNESCO.
Město obepínají dva prstence pevných hradeb, doplněných dvaapadesáti věžemi.
Starší z nich byly postaveny ve 13. století za vlády Ludvíka IX. a jeho syna Filipa. Vstup do města v nich tvořila a stále i tvoří brána Porte Narbonnaise. Že se jednalo o dobře zajištěný vstup, dokazuje i fakt, že je brána doplněna dvěma pískovcovými věžemi, postavenými roku 1280, a vidět lze i dvě padací mříže a dvě železné brány.
Za ní se rozbíhá bludiště středověkých uliček, skrývající mnoho zajímavých staveb. K nim patří např. hrad Château Comtal ze 12. století, který se pyšní vlastním opevněním s pěti věžemi. Pozornosti návštěvníků by neměla uniknout ani románsko-gotická katedrála Saint-Nazaire, jejíž interiér ukrývá mimo jiné i vzácnou kamennou desku ze 13. století s vyobrazením obléhání města roku 1209.