PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Casa Batlló - Španělsko, Barcelona

Základní informace

Casa Batlló je jedna z nejznámějších staveb proslulého španělského architekta Antoniho Gaudího i Corneta, která se nachází v centru Barcelony.

Španělsko, Barcelona, Casa Batlló Španělsko, Barcelona, Casa Batlló Španělsko, Barcelona, Casa Batlló.JPG

V roce 1900 koupil bohatý textilní průmyslník Joseph Batlló i Casanovas dům v srdci hlavního města Katalánska. Jeho původním záměrem bylo budovu, postavenou v letech 1875 až 1879, strhnout a na jejím místě postavit zcela novou unikátní stavbu. Realizací své představy pověřil tehdy již známého architekta Gaudího. Ten však přišel s myšlenkou dům nebourat, ale jen jej přestavět, a tak tu od roku 1904 probíhala rekonstrukce, dokončená o tři roky později. Během ní vyrostl dům o jedno poschodí, předělány byly obě fasády, střecha a zásadní proměnou prošel i interiér.

Vznikl tak nájemní dům, v jehož prvním patře žila majitelova rodina. Jejich byt byl tak logicky největší a nejhonosnější. Ve vyšších poschodích se nacházejí čtyři další byty, propojené unikátním schodištěm, na němž je každý stupeň ozdoben stylizovaným obrazem mořského živočicha. Vše tu vychází z živých organismů v přírodě a důležitou roli má i hra světla a stínu.

Extravagantní střechu pokrývají barevné třpytivé keramické kachle, které evokují šupiny prehistorického ještěra, jehož páteř je tvořena právě schodištěm. Přirovnávána bývá i k drakovi. Do tohoto vysvětlení zapadá i malá věžička s křížem v průčelí, která by mohla symbolizovat meč svatého Jiří, zapíchnutý do stvůry. Nepřehlédnutelný je i komín, který připomíná postavu mimozemšťana. Kosti a lebky na fasádě pak představují drakovy oběti. Právě proto bývá tato „nejpodivnější stavba Evropy“ přezdívána Dům draka či Dům kostí. Třpytící se fasádu z barevné mozaiky rozbíjejí velká vyčnívající okna obloukovitého tvaru, která jsou rozdělena holenními kostmi a racčíma nohama. Balkony pak připomínají zuby příšery či lebky.

Secesní Casa Batlló, stojící na třídě Passeig de Gràcia, vyčnívá mezi domy významných modernistů z počátku 20. století. Není proto divu, že tato stavba byla roku 2005 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Oficiální webová stránka: https://www.casabatllo.es

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY