PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Casa Milà - Španělsko, Barcelona

Základní informace

Casa Milà je architektonicky odvážná poslední světská stavba Antoniho Gaudího, která se nachází na ulici Passeig de Gràcia v centru Barcelony.

La Pedrera, Barcelona, Španělsko Španělsko, Barcelona, Casa Milà

Jednu z nejslavnějších Gaudího staveb objednal aristokrat Milà i Camps pro svou budoucí ženu. Ideální pozemek pro její stavbu našel v rychle se rozvíjející geometricky uspořádané čtvrti L´Eixample, v níž na přelomu 19. a 20. století začali bohatí obchodníci a průmyslníci stavět svá honosná sídla. Pro realizaci svého snu si vybral rohový pozemek o výměře 1 835 m², který koupil v roce 1906.

Na první pohled zaujme zvlněná fasáda z neomítnutého šedého kamene. Za ní se skrývá osm podlaží o různé výšce. Nikde není vidět rovná zeď, pouze oblé linie, připomínající skálu, omílanou mořem. Různě velká jsou i okna, jichž lze v domě napočítat celkem sto padesát. Jednoduchou vnější fasádu zdobí jen spletité železné balkony od Josepa Marii Jujola, které připomínají chaluhy a mořské řasy.

Uvnitř budovy lze najít dvě kruhová nádvoří a Gaudí sem umístil i první podzemní parkoviště aut na světě. Přišel i s převratnými novinkami, které jsou dnes již považovány za standard: maximální prosvětlení místností, koupelna u každé ložnice či propojená kuchyně s jídelnou.

La Pedrera, tedy Hromada kamení, jak místní stavbu přezdívají, byla zamýšlena jako nájemní dům. V prvním patře se nacházel byt rodiny Milà, v němž dnes své místo našlo Gaudího muzeum. Vidět lze místnosti vybavené dobovým nábytkem, expozici o životě a díle tohoto génia a navštívit lze i střešní terasu s nádherným výhledem na město. Gaudí se při realizaci stavby odklonil od původních plánů – dům byl širší i delší, stouply náklady a zadavatel musel zaplati i několik pokut. To spolu s dalšími neshodami vedlo k rozvázání smlouvy a Gaudí poté soustředil svou veškerou pozornost na projekt Sagrada Família.

Oficiální webová stránka: https://www.lapedrera.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY