PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Castle Howard - Anglie

Základní informace

Castle Howard je barokní zámek z 18. století v severní Anglii ležící jen 15 km severně od Yorku a je jedna z největších soukromých rezidencí ve Spojeném království. Na jižní straně zámku se nacházejí překrásné formální zahrady, které volně pokračují v rozsáhlý anglický park.

Castle Howard, Anglie

Jeden z nejkrásnějších anglických zámků se začal stavět až roku 1699. Tehdy 3. hrabě z Carlisle najal do té doby zcela neznámého mladičkého dramatika Johna Vanbrugha, aby mu navrhl luxusní sídlo. Už po deseti letech stavby, která postupovala od východu směrem k západu, byla dokončena větší část budovy, ale její kompletní dostavba i s konečnou podobou zahrad trvala skoro jedno celé století.

Nad původním zámkem vyrostla také mohutná kupole, která nebyla zaznamenána v původních plánech, a časem bylo dostavěno i západní křídlo. Na něm však zanechalo stopy plynutí času a změna módy, takže zatímco původní stavba vykazuje rysy okázalého baroka, nová část už je postavena ve stylu palladiovském. V polovině 18. století vznikla v této západní části i nádherná jídelna, která však byla v 70. letech 19. století přestavěna – její výška se snížila, změněn byl i vchod a začala sloužit jako kaple. Pro tento účel je využívána dodnes.

Velkou tragédii představoval požár, který na Howardu vypukl 19. listopadu 1940. Vznikl v komíně jihovýchodního křídla a rychle se rozšířil, takže velká část hradu zůstala bez střechy a zhroutila se i celá kupole. Budova byla provizorně zastřešena a opatřena okny, ale trvalo celých dvacet let, než začala rekonstrukce. Ta byla dokončena roku 1962.

Zámek je zasazen v nádherných zahradách, které postupně přecházejí v lesopark. Na více než čtyřech stech hektarů, kde se střídají formální a neformální zahrady, lze najít jezírka, altány, fontánky i množství soch, vše obklopené záhony narcisů, rododendronů, zvonků či růží. K nejvýraznějším stavbám v zahradách patří Chrám čtyř větrů, mauzoleum či ruiny pyramid. Návštěvníci si mohou prohlédnout i rozsáhle arboretum.

Zámek Howard patří stejnojmenné rodině už více než tři sta let a veřejnosti byl otevřen v roce 1952.

Oficiální webová stránka: www.castlehoward.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY