PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Castlerigg Stone Circle - Anglie

Základní informace

Castlerigg Stone Circle je významná prehistorická památka v severovýchodní Anglii ležící v oblasti národního parku Lake District asi 2 km od městečka Keswick. Jedná se o soubor 48 megalitů uspořádaných do kruhu, který byl pravděpodobně vztyčen kolem r. 3200 př. n. l.

Anglie Keswick, Castlerigg Stones Circle

Ve Spojeném království lze najít velké množství kamenných kruhů, ale Castlerigg Stone Circle patří jednoznačně k těm nejúchvatnějším, a to především díky své jedinečné poloze uprostřed majestátních hor v Národním parku Lake District. Kruh přezdívaný „Stonehenge severu“ však na rozdíl od svého známějšího protějšku nabízí vstup zdarma a je tu možné se mezi megality projít, a dokonce se jich i dotknout.

Castlerigg Stone Circle je kamenný ovál z místní metamorfované břidlice o rozměrech 32,6×29,5 metrů. Postaven byl kolem roku 3200 př. n. l., tedy v pozdním neolitu či v rané době bronzové, a patří k nejstarším kamenným stavbám na území Spojeného království. O jeho důležitosti svědčí i fakt, že byl postaven na vrcholku kopce tak, aby byl vidět z širokého okolí.

Legenda vypráví, že nelze spočítat přesné množství kamenů, z nichž kruh sestává, a je pravda, že různé zdroje uvádí jejich počet od 38 do 42, přičemž nejtěžší z nich váží asi šestnáct tun a jejich výška se pohybuje od jednoho do skoro dvou a půl metru.

Zcela originální je tato stavba díky obdélníku z deseti kamenů uvnitř kruhu v jeho východní části, přičemž další podobné uspořádání je na ostrově známo jen jedno další. Severní okraj kruhu je přerušen mezerou o šířce 3,3 metru, ohraničenou z každé strany vysokým kamenem. Vědci předpokládají, že se jednalo o oficiální vstup do celého komplexu. Stejně jako u většiny podobných staveb patří ke Castlerigg Stone Circle i samostatně stojící vysoký kámen, který na první pohled vypadá, jako by ke kruhu vůbec nepatřil. Díky němu se začalo uvažovat o astronomickém významu stavby, ale kromě pohybu hvězd tu lze vystopovat i odraz dráhy Slunce, takže by mohl být i solárním kalendářem. V každém případě také sloužil jako místo setkávání jinak odděleně žijících komunit, ale zda se jednalo o střetnutí z náboženských či obchodních důvodů, je dodnes nejasné. Vědci předpokládají, že kruh nebyl nikdy užíván jako pohřebiště, ale nikdy tu neproběhly rozsáhlejší vědecké výzkumy či vykopávky, takže nikdo neví, co se skrývá pod povrchem.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY