PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Cathédrale Notre-Dame Reims - Francie, Reims

Základní informace

Remešská katedrála Notre-Dame je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o jednu z nejúchvatnějších a stylově nejčistších gotických staveb ve Francii a její historický význam je značný – byla zde korunována většina francouzských králů.

Cathedrale Notre Dame, Reims, Francie Francie Reims, Cathedral Notre-Dame de Reims

Na místě dnešní katedrály stávaly chrámy již od 5. století. V jedné z předchozích staveb byl roku 498 pokřtěn francký král Chlodvík a spolu s ním na tři tisíce jeho vojáků. Od 9. století do roku 1825 bylo v katedrále korunováno více než 30 panovníků, mezi nimi drtivá většina francouzských králů. Jedna z nejslavnějších korunovací se tu odehrála 17. července 1429, kdy byl v katedrále korunován Karel VII. a po boku mu tehdy stála Jana z Arku.

Stavba současné katedrály byla započata v roce 1211 poté, co předchozí stavba lehla během požáru popelem. Nová katedrála s prostorným interiérem přitom byla navržena přímo pro potřeby královských korunovací. Katedrála se následně dostavovala a stavebně upravovala až do 14. století, přesto je ale postavena v jednotném a stylově čistém gotickém slohu. Během bombardování za druhé světové války byla stavba poničena, ale dnes už je opět rekonstruována do své původní podoby.

Katedrální loď měří 138 metrů. V interiéru vás upoutá především velká rozeta s dvanácti okvětními lístky na západním průčelí a nádherná barevná okna, včetně novodobého okna od Marca Chagalla v kapli Panny Marie. Úchvatná je rovněž sochařská výzdoba celé stavby, napočítali byste tu celkem 2303 soch, přičemž mezi největší chlouby patří zejména plastiky na průčelích a hlavní portál zobrazující Pannu Marii se sousošími Zvěstování a Nanebevzetí.

Vedle katedrály stojí budova bývalého arcibiskupského paláce z roku 1690, tzv. Palais du Tau. V této budově dříve bydleli korunní princové před svými korunovacemi a byly tu také pořádány opulentní korunovační hostiny. Dnes v Palais du Tau sídlí muzeum vystavující korunovační klenoty, liturgické předměty, sochy a tapiserie.

Oficiální webová stránka: www.cathedrale-reims.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY