PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Centre Pompidou - Francie, Paříž

Základní informace

Centre Pompidou je kulturním centrem a předním pařížským muzeem současného umění. Sídlí ve zvláštní moderní budově na pravém břehu řeky Seiny ve 4. městském obvodu.

Centre Pompidou, Paříž, Francie

Centrum vzniklo v 70. letech minulého století na popud tehdejšího francouzského prezidenta George Pompidoua. Cílem bylo vytvořit muzeum, které by plynule navázalo na sbírky muzea Musée d’Orsay, jehož expozice uměleckých děl končí zhruba rokem 1905. Na architektonický návrh budovy byla vypsána mezinárodní soutěž, kterou vyhrála britsko-italská dvojice architektů Renzo Piano a Richard Rogers.

Podle jejich plánů byla v roce 1977 dostavěna netradiční moderní budova, která dodnes budí řadu kontroverzí. Stavba jako by byla obrácená naruby – veškerá potrubí, eskalátory i elektrické kabely vedou kolem zvnějšku, takže bylo možné ušetřit místo a dosáhnout maximálního možného výstavního prostoru. Barevnost potrubí navíc rozlišuje jeho funkce (modré potrubí slouží k rozvodu vzduchotechniky, zelené je vodovodní, žluté je určeno pro elektroinstalace apod.). V letech 1997–2000 prošlo centrum rozsáhlou rekonstrukcí za 90 milionů dolarů, díky níž se výstavní prostory ještě zvětšily.

Samotná muzejní sbírka je jednou z nejvýznamnějších svého druhu na světě a obsahuje díla zástupců všech důležitých uměleckých směrů a škol 20. století. Ve 4. a 5. patře se soustředí hlavní expozice, přičemž v 5. patře jsou zastoupena díla od roku 1905 do roku 1960 (Henri Matisse, Pablo Picasso, Max Ernst, Salvador Dalí aj.) a 4. patro je vyhrazeno uměleckým dílům vytvořeným od roku 1960 do současnosti (Andy Warhol, Jean Dubuffet, Yves Klein aj.). V šestém patře je prostor pro vynikající krátkodobé výstavy.

V rámci zakoupené vstupenky můžete vyjet po eskalátorech (umístěných zvnějšku budovy) na střešní terasu, odkud se vám naskytne fascinující výhled do okolí. Na prostranství před muzeem je hlavně navečer velmi živo. Lidé tu posedávají, baví se a k tomu jim vyhrávají pouliční muzikanti.

Oficiální webová stránka: https://www.centrepompidou.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY