PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Château du Haut Koenigsbourg - Francie

Základní informace

Château du Haut-Koenigsbourg je impozantní hrad na skalním výběžku uprostřed lesů na okraji pohoří Vogézy v alsaském departmentu Bas-Rhin.

Nejnavštěvovanější památka Alsaska, jejíž branou projde každý rok kolem půl milionu lidí, nabízí náhled do více než 900 let své historie. Na počátku 12. století vyrostl na skále v nadmořské výšce 757 m n. m. první teutonský hrad. Ležel na strategické křižovatce dvou obchodních cest. Postavil si jej císař Friedrich II. z rodu Štaufů a právě s ním souvisí i první písemná zmínka o hradě – mniši si v dopise stěžují francouzskému králi Ludvíkovi VII., že tu byl tento hrad postaven ilegálně. Château du Haut-Koenigsbourg poté připadl vévodům z Lotrinska, pak jej vlastnil rytířský rod Rathsamhausenu a nakonec patřil Hohensteinům. Ti jej však poskytli jako úkryt zbojníkům, proti čemuž se postavila okolní města, která na něj roku 1462 zaútočila, a hrad vyhořel. Habsburkové jej znovu vybudovali, ovšem během třicetileté války roku 1633 shořel znovu.

Na konci 19. století se císař Vilém II. snažil zdůraznit význam německé vlády, která dříve sahala až na dnešní východ Polska. Proto pověřil obdivovatele středověku architekta Bobo Ebhardta, aby z trosek znovu vybudoval mocný hrad. Vznikla tak stavba z červeného pískovce ve stylu romantické neogotiky. Chybět tu tak nemůže padací most, pevný donjon, arkádové nádvoří, ponuré gotické komnaty ani vzdušné renesanční síně.

Vše je vybaveno dobovým zařízením, takže zde lze vidět nádherný nábytek, lovecké trofeje, sbírka zbraní, ale i kuchyň. Stejně tak i zahrada byla uvedena do středověké podoby. Zájemci se mohou seznámit s rostlinami, které se pěstovaly v minulých staletích, a na informačních tabulích se dočtou o jejich významu a užití.

Z cimbuří se pak naskýtá nádherný výhled na Porýní, Schwarzwald, Alpy, ale i na Vogézy a alsaské vinice. Hrad nabízí několik prohlídkových okruhů, při nichž jsou průvodci oblečení v dobových kostýmech.

Oficiální webová stránka: www.haut-koenigsbourg.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY