PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Chateau de Chambord - Francie

Základní informace

Zámek Chambord je největší ze zámků na Loiře. Leží uprostřed národní rezervace Parc de Chambord, asi patnáct kilometrů severovýchodně od města Blois. Impozantní stavba s mnoha komíny a věžičkami je od roku 1983 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Zámek Chambord, Francie Chambord, Francie Zámek Chambord, Francie

Vznik zámku Chambord

Zámek vznikl na místě loveckého zámečku hrabat z Blois, který koupil Ludvík XII. Orleánský a přestavěl jej na královský zámek. Jeho nynější podobu však určil až František I., který během čtvrt století vytvořil největší lovecké sídlo v dějinách – bohužel sám tady strávil jen 72 dnů a nikdy jej neviděl dokončený. Na stavbě pracovalo 1800 dělníků a řemeslníků, kteří museli na počátku zpevnit mokřadla piloty vysokými až 12 metrů a poté na přání krále přeložit tok řeky Cosson před zámek. Oslnivě bílý kámen, který s postupem času tvrdne a bělá, byl dovážen z nedalekého Bourré.

Italský vliv na podobu stavby je přisuzován Leonardu da Vinci, který je pravděpodobně i autorem monumentálního, přes osm metrů širokého schodiště, které sestává ze dvou propletených spirál, takže dva lidé, kteří jdou proti sobě v opačném směru, se vůbec nemusí potkat.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Základem celé stavby je pevnostní čtyřúhelník o rozměrech 156×117 metrů, jehož vnitřní část (donjon) nikdy neplnila obrannou funkci. V pěti patrech tu návštěvníci mohou projít 440 místností s více než 80 schodišti. Nepřehlédnutelný je i les komínů různých velikostí, tvarů i obložení, které tvoří dekorační součást stavby – přestože jich můžete napočítat 365, v budově najdete jen 282 krbů.

Za prohlídku stojí i nádherná ložnice Františka I., státní apartmány, pokoje královny, ale i střešní terasa, odkud dámy sledovaly hon a Kateřina Medicejská pozorovala dalekohledem hvězdy. Přehlédnout nelze ani nádherný kočár z roku 1871 a nikdo by neměl vynechat kapli, již dokončil Jules Hardouin-Mansart.

Sláva velkolepé stavby skončila během Velké francouzské revoluce, kdy byl zámek vyrabován a nábytek a sbírky zcela zničeny. Chambord pak získal Napoleon Bonaparte, který jej věnoval jednomu ze svých generálů, a roku 1830 jej odkoupil stát.

Oficiální webová stránka: www.chambord.org/en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY