PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Chatham Historic Dockyard - Anglie

Základní informace

Chatham Dockyard jsou loděnice na řece Medway ležící západně od Londýna v anglickém hrabství Kent. Loděnice byly založeny v 16. století a až do uzavření v r. 1984 se zde stavěly lodě. Dnes se v loděnicích nachází historické námořní muzeum.

První vojenská aktivita na řece Medway je zdokumentována z roku 1547, kdy si tu královské loďstvo pronajmulo dva sklady v Jyllingham Water. O jedenáct let později tady pak z příkazu Alžběty I. vznikla zimní základna pro královské lodě a v roce 1570 se začaly budovat první nové rampy, sklady a dílny, v nichž se vyráběla a opravovala královská plavidla. První loď odtud vyplula roku 1579. Jednalo se o člun Merlyne s deseti děly, který později mnohokrát čelil španělské Armadě.

Teprve však až v roce 1618 se doky přesunuly na dnešní místo a zároveň tu začala rozsáhlá výstavba hlavní základny královské flotily a v celé zemi největší dílny produkující lodě. Vzápětí zde vyrostly suché doky, rampy, sklady, kovárny, ale i ubytování pro vyšší důstojníky. Brzy poté se však královské loďstvo přestalo soustředit na obranu ostrova a Severního moře a své síly zaměřilo na ochranu britského obchodu ve světových mořích. Jako vhodnější základna pro tento typ cest se ukázaly Portsmouth a Plymouth, kam se také královské námořní vojsko brzy přesunulo. Chatham se tak změnil na opravu a výrobu válečných lodí. Za čtyři sta let odtud vyplulo více než pět set lodí a své kotviště tu našlo přes deset tisíc plavidel.

I přes svou staletou tradici a věhlas však byly doky roku 1984 uzavřeny. Z části se staly obchodním přístavem, v části vyrostly nové průmyslové i obytné budovy a část se proměnila v muzeum. To zabírá plochu více než třiceti hektarů a kromě viktoriánských staveb a mnoha exponátů spojených s místními dějinami a historií britských válečných lodí si tu zájemci mohou důkladně prohlédnout tři lodě: ponorku Ocelot, využívanou během studené války, torpédoborec HMS Cavalier, postavený roku 1944, a viktoriánskou šalupu HMS Gannet z roku 1878. Vše doplňují galerie, dočasné výstavy a příjemné zahrady.

Rada: Při návštěvě Chatham Historic Dockyards můžete využít nabídky dvou typů prohlídek s průvodcem, od nějž se dozvíte nekonečné množství detaiů o lodích i loděnici.

Oficiální webová stránka: thedockyard.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY