Checkpoint Charlie - Německo, Berlín
Základní informace
Checkpoint Charlie byl jediný hraniční přechod v centru Berlína a dnes zůstalo toto místo zachované jako symbol mnohaletého rozdělení hlavního města Německa.
Checkpoint Charlie, tedy kontrolní stanoviště s označením Charlie, vzniklo po stavbě neblaze proslulé Berlínské zdi. V noci z 12. na 13. srpna roku 1961 obsadilo vojsko Německé demokratické republiky spolu s její policií, pohraniční stráží a za pomoci jednotek podnikových milicí hranici mezi východní a západní částí Berlína. Zprvu ji obehnali ostnatým drátem, ale už o tři dny později, tedy 16. srpna, se začala stavět 155 kilometrů dlouhá nepropustná zeď, která dosahovala výšky až 3,6 metrů. Projít jí bylo možné jen na několika málo místech, která Američané nazývali slovem checkpoint.
První vzniklo u městečka Helmstedt–Marienborn a získalo označení A. A protože v hláskovací abecedě NATO odpovídá písmenu A slovo alfa, začal být tento checkpoint takto nazýván. Stejně tak vzniklo označení checkpoint Bravo v Dreilindenu u Berlína.
Deset dnů po vzniku Berlínské zdi začal fungovat i jediný berlínský přechod, umístěný v centru města na Friedrichstrasse. Získal označení checkpoint C, tedy Charlie. Využívat jej směli jen novináři, diplomaté a obyvatelé jiné než německé národnosti, ale i ti museli mít jeden z přesně definovaných důvodu.
Checkpoint Charlie se pro obyvatele východního Berlína stal brzy symbolem touhy po svobodě a cesty do vysněného světa. Fungoval po několik desetiletí až do pádu Berlínské zdi.
Hraniční budka, která jej střežila, byla odstraněna 22. června 1990, ale znovu byla obnovena dle původních plánů a dobových fotografií 13. srpna 2000 po znovusjednocení Německa. V té době se na místo vrátila i slavná cedule, na níž je v angličtině, ruštině, francouzštině a němčině vyveden nápis oznamující příchozím, že opouštějí americký sektor. Časem se pro připomenutí, ale i díky zájmu turistů, zpět na původní místo vrátil i val z pytlů s pískem a zájemci se zde mohou za drobný poplatek nechat vyfotit s vojáky v dobových uniformách.
Hned vedle bývalého hraničního přechodu také stojí Haus am Checkpoint Charlie, v němž dnes sídlí Muzeum Berlínské zdi.