PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Cheddar - Anglie

Základní informace

Cheddar je malá vesnička ležící v rokli Cheddar Gorge na jihozápadě Anglie. Je domovem nejstarší dochované lidské kostry nalezené na území Velké Británie a také světoznámého sýru čedar, k jehož dozrávání se dodnes využívá místních jeskyní.

Anglie Cheddar

Vesnice plná obchůdků a restaurací se proslavila především díky sýru, který nese její jméno. Jedná se o tučný polotvrdý sýr s tvrdou a hladkou strukturou vyráběný z nepasterovaného kravského mléka. Výsledkem několika měsíčního zrání je kulatý bochník o váze 27,5 kg. Sám král Jindřich II. jej považoval za nejlepší anglický sýr. Historické prameny dokazují, že se na tomto místě vyráběl už ve 12. století, ale dnes nemá místně omezenou produkci – vzniká tak nejenom po celé Anglii a v Irsku, ale i v USA, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandě a dokonce i v Jihoafrické republice. V Cheddaru dnes existuje jediná výrobna tohoto sýra. V Cheddar Gorge Cheese Company mohou návštěvníci zhlédnout asi dvacetiminutový film o tom, jak čedar vzniká, nahlédnout v reálu na jeho výrobu, prohlédnout si malé muzeum a v obchůdku ochutnat sýry s různými příchutěmi.

Specifikem místních sýrů je fakt, že jsou skladovány a dozrávají ve vysoké vlhkosti okolních jeskyní. Ty byly vytvořeny v době ledové podzemními řekami a dnes tu lze obdivovat nádherně osvětlené skalní útvary, doplněné laserovými efekty. Při archeologických průzkumech zde bylo nalezeno mnoho důkazů o tom, že jeskyně byly obývány pravěkými lidmi. Nejznámějším je nejstarší kompletní dochovaná kostra. Tzv. Muž z Cheddaru byl nalezen v roce 1903 a jeho stáří se odhaduje na více než devět tisíc let. V jeskyních je možné si prohlédnout kopii tohoto skeletu, originál je vystaven v londýnském Natural History Museum. Nalezen byl v Gough´s Cave, jejíž rozměry připomínají spíše katedrálu, ale za prohlídku stojí i Cox´s Cave, zdobená mnoha stalaktity i stalagmity.

Cheddar leží na konci největší rokle ve Velké Británii. Tzv. Cheddar Gorge měří asi pět kilometrů a ve vápencových vrších Mendip Hills ji vyhloubila řeka v době ledové. Tuto úzkou klikatou průrvu, obklopenou strmými stěnami až 137 metrů vysokými, nazval Daniel Defoe hlubokou hrůzostrašnou propastí.
Turisté mohou nahoru vyšplhat po tzv. Jakobově žebříku. Odměnou za zdolání jeho 274 schodů je nádherný výhled na Glastonbury Tor, Exmoor i na moře.

Oficiální webová stránka: cheddarvillage.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY