PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Chelsea FC - Anglie, Londýn

Základní informace

Sportovní fanoušci z celého světa si nesmí nechat ujít prohlídku Stamford Bridge, který je domovem fotbalového klubu Chelsea Football Club. Součástí je i vstupné do muzea Chelsea FC Museum. Stadion a muzeum se nachází v londýnském Fulhamu na ulici Fulham Road.

Historie stadionu Stamford Bridge

Stamford Bridge byl otevřen jako sportovní aréna dne 28. 4. 1877. Prvních 27 let se používal převážně k pořádání tradičních viktoriánských atletických setkání londýnských klubů London Athletic Club. Název Stamford Bridge pochází ze spojení několika názvů – potoka Stanford Creek a dvou mostů Stanford Bridge a Stanbridge (na mapách z 18. století).

V roce 1904 změnili pozemky vlastníky. Majiteli se stali Henry Augustus (Gus) Mears a jeho bratr J. T. Mears. Podobu nové arény navrhl skotský architekt Archibald Leitch. Celková kapacita arény byla plánovaná na 100 tisíc diváků a byla druhou největší v zemi (po stadionu Crystal Palace stadium). Stadion zůstal beze změny až do let 1930, kdy byla jižní terasa částečně zakryta (dostala tak přezdívku Shed End). Ta sloužila pro sázkové kanceláře a jejich zákazníky, které sázely na psí závody, konající se v blízkosti hřiště.

Současná kapacita stadionu je cca 41 tisíc diváků. Z původního stadionu zbyla jen obrovská stará stěna Shed , která se nachází naproti pokladnám a obchodu Megastore. Na rozlehlých pozemcích se vystavěli dva čtyřhvězdičkové hotely, restaurace, konferenční a banketové zařízení, podzemní parkoviště, obchodní centrum a další.

Historie fotbalového klubu Chelsea FC

Arénu nabídli majitelé nejdříve klubu Fulham FC, který však odmítl. Stadion tak přenechali klubu Club Chelsea FC, který vznikl 10. 3. 1905 v horním pokoji hospody Rising Sun. Mezi zakládajícími členy byli milionář Henry Augustus ‘Gus’ Mears, jeho bratr Joseph, jejich švagr Henry Boyer, hostinský Alfred Janes a jeho synovec Edwin, který hospodu provozoval. V letech 1920–22 se na stadionu konali finále FA Cup. Jako první manažer klubu byl zvolen Jacky Robertson. Ve spolupráci s Frederickem Parkerem vybudovali tým hráčů.

V roce 1905 debutovala obrovská aréna v přátelském souboji proti Liverpoolu 4:0. O rok později přilákal souboj s Manchester United na 67 tisíc diváků. Pro několik prvních sezón nosili hráči dresy v barvě Eton Blue (tzv. etonskou modrou). FC Chelsea se nikdy ze slavného stadionu na Fulham Road nepřestěhovala.

Prohlídka fotbalového stadionu

Na výběr je hned z několika prohlídek, které návštěvníky zavedou do zákulisí fotbalového klubu a do prostor vyhrazených hráčům. Prohlídka Stadium tour zahrnuje vstupné i do muzea, kde se návštěvníci dozví o historii klubu Chelsea. Nechybí ani obchody se suvenýry (Megastore ve Stamford Bridge, Stamford Gate store, Stadium store, Museum store).

Prohlídku s legendou nabízí Legends Tour. Známá osobnost návštěvníkům vypráví o svých zkušenostech, poskytuje autogramy a odpovídá na dotazy. Během prohlídky je možné se s legendou i vyfotit a odnést si tak krásnou památku. Kromě podepsané fotografie a setkání s legendou zahrnuje prohlídka i audio průvodce do muzea a průvodce v knižním vydání. Tyto prohlídky je nutno předem rezervovat.

V nabídce je také samostatné vstupné do muzea, které zachycuje 100 letou historii Chelsea.

V době zápasů je otevírací doba upravená (sledujte internetové stránky muzea).

Nejbližší stanice metra Fulham Broadway.

Zdroje:
http://www.chelseafc.com/

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY