PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Chenonceau - Francie

Základní informace

Pohádkový zámek Chenonceau stojí u soutoku řek Cher a Loiry u vesničky Chenonceaux v departmentu Indre-et-Loire a je nejnavštěvovanějším ze všech zámků na Loiře. Poměrně malá stavba leží zčásti na řece, kde ji podpírá pět mostních oblouků.

Zámek Chenonceau, Francie Chenonceau, Francie Zámek Chenonceau, Francie

První zmínka o zámku, v němž se snoubí gotika a renesance, pochází již z 11. století. Tehdy na místě dnešní stavby stávalo nevelké opevněné sídlo, které bylo později prodáno normandskému výběrčímu daní Thomasi Bohierovi. Bohier společně se svou ženou Catherine započal s přestavbou zámku v renesančním duchu. V roce 1621 byla nová stavba dokončena, manželé Bohierovi se však ze své nové rezidence příliš dlouho netěšili, oba totiž zemřeli nedlouho po skončení stavebních prací.

Stavbě se někdy přezdívá „zámek šesti žen“, kvůli jeho šesti slavným obyvatelkám a majitelkám. V minulosti si zámeckých komnat užívala například Kateřina Medicejská, Louisa Lotrinská nebo milenka Jindřicha II. Diana z Poitiers. Některé ze slavných majitelek si návštěvníci zámku mohou prohlédnout na portrétech rozmístěných v jednotlivých komnatách. Uvnitř stavby vás na první pohled upoutá tzv. Velká galerie dlouhá 60 metrů, kterou nechala postavit Kateřina Medicejská a v níž byly dříve pořádány bály a hostiny. Během první světové války pak sloužila jako ústřední místnost lazaretu, který byl v celém zámku zřízen.

V pokoji Františka I. spatříte portrét Diany z Poitiers, na němž je králova milenka vyobrazena jako bohyně lovu. Kromě toho je tu vystavena také nádherně zdobená šperkovnice z 16. století – svatební dar pro Františka II. a jeho manželku Marii Stuartovnu. Během prohlídky můžete nahlédnout rovněž do černé ložnice Louisy Lotrinské, manželky Jindřicha III., která po vraždě svého muže velmi truchlila a na zámku pobývala o samotě poté, co ovdověla.

Jednou z nejpůsobivějších místností je zámecká kuchyně, která je umístěna na mostě pod Velkou galerií, na úrovni hladiny řeky. Dříve se tak přivezené potraviny mohly vykládat z lodí přímo do kuchyně. Místnost je rozdělená na několik částí a nechybí ani úžasné dobové vybavení. Zámek Chenonceau obklopují francouzské zahrady, najdete tu také anglický park s labyrintem a rovněž květinovou a zelinářskou zahradu. Ve sklípku pod zámkem si můžete zakoupit láhev vína, které je vyrobeno z hroznů ze zámeckých vinic.

Oficiální webová stránka: https://www.chenonceau.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY