PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Chopok - Slovensko

Základní informace

Chopok je třetí nejvyšší vrchol Nízkých Tater ležící skoro v geografickém středu Slovenska asi 20 kilometrů jižně od Liptovského Mikuláše.

Chopok je pozůstatkem žulového skalního štítu, který se rozpadl během doby ledové. Ve stejném období byly na jeho severní straně vyhloubeny mohutné ledovcové kotle a skalní prahy a vidět tu lze i kamenné moře, které vzniklo mrazovým zvětráváním. Hora leží v geologickém podcelku Ďumbierské Tatry mezi 2 004 metry vysokými Dereši a nejvyšší horou Nízkých Tater Ďumbierem s výškou 2 043 metrů. Průměrné roční teplota dosahuje na vrcholu –1 °C a zároveň se jedná o největrnější slovenskou horu – nejvyšší rychlost větru tu byla naměřena 184 km/hod.

Na vrchol Chopku, ležícím ve výšce 2 024 m n. m., se lze dostat po čtyřech značených trasách. Modrá značka vede z Demänovské doliny a Lukové, ze Srdiečka a Kosodreviny stoupá po sjezdovkách žlutá a červená je klasická náročnější hřebenovka. Z východu vede ze sedla Čertovica a ze západu z Donovalu. Náročný výstup je pak za příznivého počasí odměněn nádhernými výhledy na skalnatý masiv Ďumbieru na východě, Skalku na západě, údolí Hronu, Liptovský Mikuláš s Liptovskou Marou či Vysoké Tatry. Těsně pod vrchol do výšky 2 012 m n. m. se lze dostat také dvěma lanovkami.

Útočiště před rozmary počasí poskytuje Kamenná chata pod Chopkom, zvaná Kamienka. S nadmořskou výškou 1 985 metrů se jedná o třetí nejvýše položenou chatu na Slovensku. Turisté mohou využít nabídku jídel v její restauraci a lze zde dokonce i přenocovat.

Na severní straně Chopku se nachází největší lyžařské středisko na Slovensku Jasná, které v létě slouží jako základna turistům. Pro děti je přichystaný Drakopark Chopok, který zprostředkuje zábavné putování přírodou v doprovodu strážce Demänovské doliny draka Demiána.

Oficiální webová stránka: https://www.jasna.sk/cs

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY