PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Churchill War Rooms - Anglie, Londýn

Základní informace

Churchill War Rooms je podzemní komplex místností, které za druhé světové války sloužily jako bunkr a zároveň jako řídící centrum britských válečných sil. Nachází se nedaleko Westminsterského opatství. Komplex obývali vládní ministři i ministerský předseda Winston Churchill.

K čemu Churchill War Rooms sloužily

V případě bombového útoku plánovala armáda evakuovat ministerského předsedu a vládu z Londýna včas. S ohledem na Londýňany, kteří by se mohli cítit opuštěni, hledali nouzový úkryt v centrálním Londýně. Proto byla v červnu 1938 vybrána budova blízko parlamentu, která měla silnou ocelovou konstrukci a rozlehlou základnu. Poskytovala úkryt pro válečný kabinet během bombových útoků a stejně tak i přístřeší vojenskému informačnímu centru v tzv. Map room. Churchill War Rooms začaly fungovat 27. 8. 1939 – týden před tím, než Británie vyhlásila Německu válku.

Churchill War Rooms byly používány 24 hodin denně až do 16. 8. 1945. V roce 1984 se pro veřejnost otevřely hlavní místnosti a díky restaurátorským pracím se roku 2003 mohly veřejnosti představit i tzv. Courtyard rooms, tzn. pokoje, kde se jedlo, spalo a pracovalo. O dva roky později bylo zpřístupněno i Churchillovo muzeum představující život a práci Winstona Churchilla.

Co si můžou návštěvníci prohlédnout

V podzemních místnostech pocítíte na vlastní kůži, jaký byl život během napjatých válečných dní a nocí. Prohlídku začnete ve War Cabinet Room, kde se Churchill s ostatními připravovali na válku. V Transatlantic Telephone Room se uskutečňovaly důležité hovory mezi Churchillem a Rooseveltem. Poblíž se nachází Map Room, hlavní informační středisko, kde se plánovaly válečné operace. V místnosti je ponecháno vše tak, jak to bylo 16. 8. 1945 zanecháno – knížky a dokumenty, válečné mapy na stěnách a telefony na stolech. Hned vedle této místnosti se nachází Churchillova ložnice (mimo jiné nejpohodlněji vybavená místnost v celém bunkru). Churchill zde přenocoval pouze třikrát, avšak čtyřikrát odtud pronesl válečnou řeč včetně té z 11. 9. 1940, kdy varoval před Hitlerovým plánem vést válku proti Spojenému království.

Otevřeno je až na výjimky každý den. Vstupné je poměrně vysoké, v roce 2016 činí 18 liber. K dispozici je audio průvodce v několika světových jazycích (angličtina, francouzština, němčina, italština, španělština, holandština, hebrejština, čínština).

Nejbližší stanice metra Westminster, St. James´s Park.

Oficiální webová stránka: www.iwm.org.uk/visits/churchill-war-rooms

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY