PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Cimetiére Américain - Francie

Základní informace

Cimetière américain je hřbitov amerických vojáků nad pláží Omaha u Colleville-sur-Mer ve francouzském v departementu Calvados.

Cimetière Américain, Colleville sur Mer, Normandie, Francie

Na území Evropy bojovalo během druhé světové války množství cizinců. Ti, kteří padli, zde většinou našli i místo svého posledního odpočinku. Zatímco Francouzi byli pohřbeni ve svých domovských městech, pro vojáky z jiných zemí vznikaly nové hřbitovy, které jsou věnovány jednotlivým národům. Němci jsou pohřbeni např. u Orglandes či Mont-de-Huisnes, Britové pak u např. Bayeux či Ryes. Na těchto místech smutku Spojeného království a států Commonwealthu převládají barevné květy a na náhrobcích je možné si přečíst nápis, který navrhla rodina padlého.

Naproti tomu americký hřbitov u Colleville-sur-Mer se vyznačuje jednotností a strohostí. O to více dokonale vyrovnané řady křížů a Davidových hvězd působí. Tento největší americký hřbitov v Normandii byl otevřen po čtyřech letech příprav roku 1956. Na 172 akrech je možné najít 9 387 bílých náhrobků, zasazených v dokonale upraveném zeleném trávníku. Na každém z nich si lze přečíst jen jméno, jednotku a datum smrti. Ty poslední informace se děsivě podobají, neboť všichni tito lidé zemřeli ve střetu s Němci po vylodění Spojenců na pláži v Normandii během operace Overlord.

Součástí hřbitova je i bílý památník zvaný Zahrada ztracených, který připomíná 1 557 zmizelých vojáků. Při vstupu do prostoru hřbitova je možné vidět růžovou granitovou desku, která ukrývá pamětní schránku generála Eisenhowera. 6. června 1969 do ní byly uloženy zprávy ze Dne D. Otevřena má být až 6. června 2044, tedy u příležitosti 100. výročí počátku bitvy o Normandii. Nikdo by neměl vynechat ani návštěvnické centrum, v němž je možné si prohlédnout výstavu o průběhu operace Overlord. Její součástí je i nepřetržitě promítaný film Letters, který vychází ze skutečných dopisů, které vojáci posílali svým blízkým.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY