PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Clermont-Ferrand - Francie

Základní informace

Clermont-Ferrand je rušné obchodní městečko s minerálními prameny a množstvím historických památek ve Francouzském středohoří v departmentu Puy-de-Dôme.

Dnešní největší město v historické oblasti Auvergne na úpatí vyhaslé sopky Puy-de-Dôme založili Keltové, které vystřídali Římané. Ti dali základ osídlení Clermont, v němž v 5. století vyrostla první katedrála a které postupně nabylo takového významu, že se tu v roce 1095 konal církevní koncil, na němž papež vyhlásil první křížovou výpravu. Rozvoj pokračoval i v době renesance, kdy tady vzniklo více než 50 kašen, které lze ve městě vidět dodnes. Historie Clermontu je zdokumentována v Musée Bargoin, v němž si lze mimo jiné prohlédnout i množství římských nálezů.

Ve 13. století však hrabatům z Auvergne nevyhovovala vláda biskupů, a tak založili nedaleko nové město, zvané Montferrand. Bohatí kupci si tu vybudovali nádherné domy, z nichž nejkrásnější stojí na ulici Rue Kléber, a rozkvět trval až do 17. století. Poté byla obě města sloučena pod názvem Clermont-Ferrand, ovšem každé si ponechalo svoji charakteristickou tvář. Dnes bohatství města souvisí s továrnou Michelin, kterou tu bratři André a Édouard založili roku 1830.

Dominantou Clermont-Ferrand je katedrála Nanebevzetí Panny Marie, 99 metrů dlouhá a 47 metrů široká. Převažující je tu románský sloh 12. století a gotika 13. století, ale dokončil ji až v 19. století Viollet-le-Duc. Slavné jsou její vitráže, které pochází patrně ze stejné dílny jako barevná okna v pařížské Sainte Chapelle. Na věž katedrály vede 250 schodů, po jejichž zdolání se naskýtá nádherný výhled na město.

Dalším významným kostelem je bazilika Notre-Dame du Port z 11. a 12. století, postavená v románském slohu, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za pozornost tu kromě krypty stojí především hlavice sloupů, na nichž je vyobrazen např. výjev Láska bojující s Lakotou, který má podobu dvou rytířů v kroužkových brněních s bodci.

Středem města je náměstí Place de Jaude, osazené katalpami, které jako jediné odolávají zdejší tvrdé půdě. Vidět tu je možné sochy od Bartholdiho, z nichž jedna zobrazuje Vercingetorixe v boji proti Ceasarovi.

Oficiální webová stránka: www.clermont-fd.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY