PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Dartmoor - Anglie

Základní informace

Národní park Dartmoor rozkládající se v hrabství Devon na jihozápadě Anglie je pokrytý drsnou krajinou do mlhy zahalených vřesovišť, bažin a žulových skal. Nabízí rozmanitou a malebnou krajinu, od drsných a ponurých mokřin, které inspirovaly sira Arthura Conana Doyla k napsání Psa Baskervillského, přes nádherná údolí řek až po malebné vesničky a domky s doškovými střechami, které jsou typické pro devonskou krajinu.

NP Dartmoor, Anglie NP Dartmoor, Anglie NP Dartmoor, Anglie Haytor, NP Dartmoor, Anglie Clapper bridge, NP Dartmoor, Anglie

Vznik a současnost NP Dartmoor

Dartmoor byl za národní park vyhlášen v roce 1951. Název je odvozen od řeky Dart, která zde pramení. Národní park tvoří žulový masiv s četnými skalami, které zdálky vypadají jako tajemné zříceniny hradů. Největší z nich se nazývá Yes Tor a tyčí se do výšky 620 metrů nad mořem. Mezi skalami se vinou hluboká údolí s divokými řekami a potůčky.
Bažiny a rašeliniště jsou pokryty vřesem a keři kručinky, které spásají ovce, dobytek a polodivocí dartmoorští poníci, na které při průjezdu parkem určitě narazíte.

V Anglii už dnes není moc míst, jako je Dartmoor. Kromě drsné divočiny zde najdete i archeologická naleziště z časů osídlování oblasti před více než 5 000 lety. Dříve se tu také těžily důležité minerály a kovy – např. cín, měď, stříbro, olovo či kaolin, a tak zde můžete narazit na pozůstatky někdejších dolů a lomů. Většina z dartmoorských prehistorických monumentů byla zbudována z místní žuly. Z lomů v Haytoru pochází i kámen, použitý na stavbu Nelsonova sloupu, London Bridge a mnoha dalších památek.

Nenechte si ujít

Zajímavou památkou na území Dartmooru je velký megalitický komplex Merrivale, který tvoří tři kamenné řady, tři kamenné kruhy, zbytky asi dvaceti kruhových chatrčí, menhiry a pohřební komora. Navštívit můžete také zdejší Postbridge, někdy nazýván Clapper Bridge (Klapající mostek). Ten je nejhezčím a nejzachovalejším mostkem, které byly v této oblasti stavěny ve 13. a 14. století. Typické žulové domky s doškovou střechou najdete třeba ve vesničce Buckland-in-the-Moor.

Vzdálenost od Londýna: cca 350km

Oficiální webová stránka: www.dartmoor-npa.gov.uk/visiting

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY