Demänovská ledová jeskyně - Slovensko
Základní informace
Demänovská ľadová jaskyňa tvoří severní část Demänovských jaskyní, které se nachází na severu Nízkých Tater asi 10 kilometrů jižně od Liptovského Mikuláše.
Demänovské jeskyně patří k nejdéle známým na světě. První zmínku o nich lze najít v Ostřihomské kapitule už v roce 1299. O části dnes pojmenované Demänovská ľadová jaskyňa se můžeme dočíst roku 1672, kdy je ovšem nazývána Dračí jeskyní, neboť se zde našly kosti medvěda, které byly považovány za ostatky draka.
Druhou největší jeskyni svého druhu na Slovensku vytvořil bývalý ponorný tok řeky Demänovky, který prorazil prostor o délce 2 445 metrů. Vidět tu tak lze chodby a dómy, jako je např. Čierna galeria, Medvedia chodba, Veliký dóm, Dóm trosiek či Štrkový dóm. Její ledovcová výzdoba vznikla ve spodní části asi před 400–500 lety. Zmrzlá voda tu vytvořila bizarní útvary v podobě stalaktitů, stalagmitů, ledových sloupů, zmrzlých vodopádů či ledové podlahy.
Jako první zkoumal a popsal Demänovskou ľadovou jaskyňu Juraj Bucholz mladší v letech 1719 až 1723 a už v polovině 19. století tu vznikl první prohlídkový okruh. Po zpřístupnění nedaleké Demänovské jaskyňe Slobody v roce 1924 se však zájem návštěvníků utlumil a jeskyně byla na nějakou dobu zcela zavřená. Roku 1950 však proběhla rekonstrukce dřevěných schodů, zavedení elektrického osvětlení a zároveň byla propojena s ostatními podzemními prostory, což však mělo za následek narušení ekosystému a úbytek ledu. Dnes je možné projít 650 metrů dlouhý okruh s převýšením necelých 50 metrů. Je však nutné se připravit na fakt, že v letních měsících se teplota v jeskyni pohybuje mezi 0,4 a 3 °C a vlhkost vzduchu dosahuje 92 až 98 %.
Rada: Při návštěvě jeskyně nepřehlédněte tzv. Knihu návštěv. Je to stěna s podpisy známých osobností, z nichž nejstarší je datován do roku 1714.