PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Der Blaue Reiter - Německo, Mnichov

Základní informace

Der Blaue Reiter je proslulé mnichovské uskupení výtvarníků a spisovatelů, které přestože fungovalo jen velmi krátce, ovlivnilo podobu dnešního výtvarného umění.

Německá umělecká skupina Der Blaue Reiter (Modrý jezdec) vznikla v Mnichově v roce 1911 a jejími zakládajícími členy byli Gabriela Münterová, Vasilij Kandinskij, Franc Marc a Alfred Kubín. Spojovala je obliba v abstrakci a zároveň odmítání na oficiálních výstavách, neboť jejich obrazy byly považovány za nesrozumitelné. Později se k nim přidali i mnozí spisovatelé, básníci i hudební skladatelé, kteří souzněli s programem hledání společných duchovních hodnot v mezinárodní kultuře a se snahou vyjádřit se skrze umění. Své jméno si zvolili dle obrazu Vasilije Kandinskeho Modrý jezdec, který je považován za první abstraktní obraz všech dob. Společná pro celou skupinu není snaha o jednotný styl, ale naopak tvůrčí svoboda jednotlivce a zájem o mysticismus, lidovou tvorbu i středověké a primitivní umění. Vnější svět barev a forem je jen cesta do vnitřního světa pocitů.

První výstava skupiny se konala 18. prosince 1911 v mnichovské galerii Moderní Galerie. Zájemci si tu mohli prohlédnout 43 obrazů od 14 malířů. Trvala jeden měsíc a poté cestovala po mnoha městech Evropy. V červnu 1911 také vyšel první a poslední almanach této skupiny, který měl informovat o nových směrech a nových teoriích v umění. Další výstava Modrého jezdce začala už 12. února 1912 a trvala do začátku dubna stejného roku. Byla zaměřená na kresby, plastiky a akvarely a pod názvem Černá a bílá tu vystavovalo své práce jednatřicet umělců.

Činnost Modrého jezdce ukončila první světová válka. Mnoho umělců narukovalo na frontu a zakladatel skupiny padl v bitvě u Verdunu. Vasilij Kandinskij a Alexej von Jawlensky s ruským občanstvím se museli vrátit do Ruska. Právě tito dva spolu s Lyonelem Feiningerem a Paulem Klee založili roku 1923 skupinu Die Blaue Vier, která se vrací k Modrému jezdci, a přednášeli své názory na umění v USA.

Oficiální webová stránka: https://de.wikipedia.org/wiki/Der_Blaue_Reiter

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY