PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Devín - Slovensko

Základní informace

Devín je zřícenina mohutného hradu na stejnojmenném kopci, tyčící se nad soutokem Moravy a Dunaje asi 10 kilometrů severozápadně od Bratislavského hradu.

Bezpečné místo vysoko na skále bylo osídleno již od pravěku. Během archeologického výzkumu, který zde probíhá od 30. let 20. století, tu byly objeveny artefakty z neolitu, eneolitu, doby bronzové i předměty halštatské kultury. Výhodnou polohu využili také Keltové a od 1. až do 4. století tu stávala pevnost, která byla součástí římského obranného systému Limes Romanus.

V 9. století tady kníže Rastislav z dynastie Mojmírovců vybudoval mohutné opevnění se systémem obranných hradisek, které se stalo důležitým centrem Velkomoravské říše. Ještě ve 13. století zde pohraniční pevnost strážila západní hranici uherského království. Od 15. do 17. století se střídali její majitelé, kteří stále těžili z ideální polohy na křížení Podunajské a Jantarové obchodní cesty. Mezi nejznámější vlastníky patří král Ferdinand I., uherský palatin Štěpán Báthory, Ferdinand II. a posledními vlastníky byl rod Pálfiů, kteří tu však nesídlili, ale hrad jen spravovali.

Sláva Devína skončila roku 1809, kdy napoleonská vojska obléhala Bratislavu a podminovaný horní a střední hrad byl vyhozen do povětří. Mezi zbytky budov si dnes mohou návštěvníci prohlédnout i vyznačené půdorysy starších staveb, jako je např. kostel z 9. století. Jeho podobu si lze představit díky vystavenému modelu. Od roku 2018 je možné v prostorách horního hradu navštívit expozici s názvem „Hrad Devín ve 13. až 20. století“. Vystaveny jsou tady archeologické nálezy, ale dozvědět se tu lze i mnohé o jednotlivých fázích budování hradu. Za pozornost stojí i skutečnost, že celý kopec, na němž hrad stojí, je prošpikovaný jeskyněmi, které byly postupně využívány především pro uskladnění potravin, a dokonce byly i napojeny na horní hrad.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
1 pedagog zdarma na 10 platících

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY