Dijon - Francie
Základní informace
Dijon je hlavní město Burgunska ležící na řece Ouche na východě Francie a dřívější sídlo mocných burgundských vévodů. Dijon proslul výrobou hořčice a perníkem, což je dáno tím, že město leželo na trase, po níž se převáželo koření.
Stručná historie Dijonu
Oblast Dijonu byla osídlena již v době neolitu. Později zde Římané založili tábor Divionum. Od počátku 11. století do 70. let 15. století se Dijon stal sídelním městem burgundských vévodů. V době jejich vlády se z Dijonu stalo bohaté a mocné město a jedno z největších evropských center umění, vzdělání a vědy. Další rozvoj města se datuje do 18. století, kdy zde byla založena univerzita a obnoveno biskupství. V dalších letech byl Dijon několikrát dobyt a okupován – v r. 1814 protinapoleonskou koalicí, v letech 1870–71 pruskou armádou a od června 1940 až do září 1944 nacistickým Německem.
Co si mohou návštěvníci prohlédnout
Centrum Dijonu vyniká nádhernou architekturou, která je pozůstatkem po burgundských vévodech a zámožných členech parlamentu, kteří si ve městě v 17. a 18. století stavěli elegantní soukromé paláce. Centrum města je tvořeno bludištěm uliček, které stojí za prozkoumání.
Náměstí Osvobození (Place de la Libération) dominuje Palác burgundských vévodů (Palais de Ducs de Bourgogne). Na jeho místě původně stávala jednoduchá pevnost, kterou nechal v r. 1366 přestavět Filip II. Smělý, první vévoda z Valois a zakladatel burgundské dynastie, na velkolepý palác. Vévodský palác se stal sídlem burgundských stavů a v průběhu 17. a 18. století byl částečně zrekonstruován v klasicistním slohu. V současnosti se v paláci nachází radnice a muzeum Musée des Beaux-Arts. Přilehlá věž Filipa Dobrého z 15. století je vysoká 46 m a patří k dominantám města. Věž symbolizuje prestiž a moc burgundských vévodů.
Nedaleko vévodského paláce se nachází impozantní gotický kostel Notre Dame ze 13. století, na jehož průčelí se nacházejí chrliče, sloupy a tzv. Jacquemartovy hodiny ze 14. století (jacquemart = mechanická postava, která každou hodinu udeří kladivem do zvonu). Tyto hodiny přivezl do Dijonu Filip II. Smělý jako válečnou trofej z Flander. Zdejší hodiny se pyšní 4 mechanickými postavami – dvě z nich, zvané Jacquemart a Jacqueline, udeří každou hodinu do velkého zvonu. Další dvě postavy, označované jako jejich děti Jacquelinet a Jacquelinette, udeří kladivem každých 15 minut do menšího zvonu. Na severní fasádě kostela je vytesaná malá sova, která je známá tím, že pokud jí člověk pohladí levou rukou a něco si přeje, tak přináší štěstí.
Historická poloha Dijonu na mezinárodní obchodní cestě s kořením dala vzniknout také dvěma místním specialitám, a to hořčici a perníku.