PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Dijon - Francie

Základní informace

Dijon je hlavní město Burgunska ležící na řece Ouche na východě Francie a dřívější sídlo mocných burgundských vévodů. Dijon proslul výrobou hořčice a perníkem, což je dáno tím, že město leželo na trase, po níž se převáželo koření.

Dijon, Francie náměstí, Dijon, Francie Guilaume Gate, Dijon, Francie náměstí, Dijon, Francie

Stručná historie Dijonu

Oblast Dijonu byla osídlena již v době neolitu. Později zde Římané založili tábor Divionum. Od počátku 11. století do 70. let 15. století se Dijon stal sídelním městem burgundských vévodů. V době jejich vlády se z Dijonu stalo bohaté a mocné město a jedno z největších evropských center umění, vzdělání a vědy. Další rozvoj města se datuje do 18. století, kdy zde byla založena univerzita a obnoveno biskupství. V dalších letech byl Dijon několikrát dobyt a okupován – v r. 1814 protinapoleonskou koalicí, v letech 1870–71 pruskou armádou a od června 1940 až do září 1944 nacistickým Německem.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Centrum Dijonu vyniká nádhernou architekturou, která je pozůstatkem po burgundských vévodech a zámožných členech parlamentu, kteří si ve městě v 17. a 18. století stavěli elegantní soukromé paláce. Centrum města je tvořeno bludištěm uliček, které stojí za prozkoumání.

Náměstí Osvobození (Place de la Libération) dominuje Palác burgundských vévodů. Na jeho místě původně stávala jednoduchá pevnost, kterou nechal v r. 1366 přestavět Filip II. Smělý, první vévoda z Valois a zakladatel burgundské dynastie, na velkolepý palác. Vévodský palác se stal sídlem burgundských stavů a v průběhu 17. a 18. století byl částečně zrekonstruován v klasicistním slohu. V současnosti se v paláci nachází radnice a muzeum Musée des Beaux-Arts. Přilehlá věž Filipa Dobrého z 15. století je vysoká 46 m a patří k dominantám města. Věž symbolizuje prestiž a moc burgundských vévodů.

Nedaleko vévodského paláce se nachází impozantní gotický kostel Notre Dame ze 13. století, na jehož průčelí se nacházejí chrliče, sloupy a tzv. Jacquemartovy hodiny ze 14. století (jacquemart = mechanická postava, která každou hodinu udeří kladivem do zvonu). Tyto hodiny přivezl do Dijonu Filip II. Smělý jako válečnou trofej z Flander. Zdejší hodiny se pyšní 4 mechanickými postavami – dvě z nich, zvané Jacquemart a Jacqueline, udeří každou hodinu do velkého zvonu. Další dvě postavy, označované jako jejich děti Jacquelinet a Jacquelinette, udeří kladivem každých 15 minut do menšího zvonu. Na severní fasádě kostela je vytesaná malá sova, která je známá tím, že pokud jí člověk pohladí levou rukou a něco si přeje, tak přináší štěstí.

Oficiální webová stránka: https://www.dijon.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY