Dinant - Belgie
Základní informace
Dinant je turisticky významné město ve frankofonní části Belgie ležící 80 km jižně od Bruselu.
V nádherném údolí řeky Mázy, tvořeném až sto metrů vysokými vápencovými stěnami, se usadili lidé už v neolitu. Později bylo místo obydleno Kelty i Římany a v 7. století tu vznikl kostel zasvěcený svatému Vincentovi. Právě zde také roku 1080 vyrostl první kamenný most přes řeku Mázu.
Strategická pozice přinesla městu mnoho historických zvratů i utrpení. Roku 1464 tu vypuklo povstání proti knížeti-biskupovi z Lutychu, kterému toto území patřilo, ale o dva roky později získal jeho rod Dinant zpět. Při tom však proběhl zběsilý masakr, při němž bylo 800 obyvatel hozeno do řeky.
V 16. a 17. století během válek Francie proti Španělsku zaujímal Dinant neutrální pozici, ale nevyhnul se mu hladomor a epidemie. V roce 1675 jej pak obsadila Francie, o století později připadlo území Rakousku a roku 1795 se opět vrátilo do područí Francie. Další běsnění tu proběhlo během první světové války. Po chaosu při obsazování města tu kvůli podezření ze střelby na vojáky popravili Němci 674 místních. Válečným hrůzám Dinant neušel ani během druhé světové války.
Dominantu města tvoří citadela s kasematy. Na místě původní pevnosti z 11. století, zničené Francouzi, ji v letech 1818 až 1821 postavili Holanďané. Pod skálou Bayard, na níž se vypíná, nelze přehlédnout kostel zasvěcený Panně Marii. Jeho základy sahají až do roku 1227, ale poté byl několikrát přestavěn a jeho věž pochází až ze 16. století.
Roku 1814 se tu narodil vynálezce saxofonu Adolphe Sax. Jeho připomínku lze v Dinantu vidět na každém kroku: na lavičce si turisté mohou přisednout k bronzové soše pana Saxe, část je mu věnována i v místním muzeu, saxofony o různé velikosti je možné vidět na nábřeží i na mostě, a dokonce i pouliční osvětlení má tvar tohoto hudebního nástroje.