PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Dokumentation Obersalzberg - Německo

Základní informace

Dokumentation Obersalzberg je muzeum nacházející se na místě bývalého venkovského sídla vysoce postavených nacistů v oblasti Obersalzbergu nedaleko Berchtesgadenu. Podstatná část expozice je zaměřena na období nacistického Německa a druhé světové války.

Vesnička Obersalzberg na svahu hory Kehlstein v nadmořské výšce 950 m n. m. se v polovině 19. století stala oblíbeným cílem turistů. Roku 1923 sem poprvé přijel i Adolf Hitler, a to na návštěvu jednoho z prvních členů NSDAP Dietricha Eckarta. Okolí vesnice si oblíbil natolik, že si tu v následujících letech pronajal ubytování a později i koupil dům. Tzv. Berghof s asi 30 místnostmi, který vůdce sám částečně navrhl, se brzy stal centrem komplexu nacistické letní rezidence, kde měli postavené své vily i např. Hermann Göring, Martin Bormann či Albert Speer. V roce 1933 se z dříve neznámé vesničky stalo po Berlínu druhé sídlo vůdce, kde padala závažná rozhodnutí o válce i holokaustu. Nádherné okolní hory a vesnici propaganda využila k prezentaci Hitlera jako politika blízkého lidu, dobrého souseda a přítele dětí a hor.

Rozkvět letního sídla nacistů skončil 25. dubna 1945, kdy Obersalzberg bombardovala americká armáda. Ta pak tady využívala zbylé budovy pro rekreaci svých vojáků. 30. dubna 1953 však byla většina staveb vyhozena do povětří. K těm málo z nich, které tu zbyly, patří tzv. Orlí hnízdo na vrcholku hory a komplex bunkrů z let 1943–45.

Na podnět mnichovského Institutu současných dějin zřídil na místě bývalé vesnice Svobodný stát Bavorsko muzeum s moderní expozicí, s místnostmi určenými k poslechu videozáznamů a s kinem. Výstava je rozdělena do několika oblastí, v nichž se návštěvníci mohou dozvědět vše nejen o Obersalzbergu, ale jsou zde k vidění i dokumenty týkající se kultu vůdce, nacistického režimu, druhé světové války, národního socialismu a protinacistického odboje. Prohlédnout si tu lze skoro tisíc fotek, dokumentů a manifestů. Na konci moderní prosklené budovy návštěvníci narazí na betonovou stěnu, kde se nachází vchod do šest kilometrů dlouhého bunkru.

Rada: Muzeum nabízí informační letáčky v mnoha jazycích, mezi nimiž je i čeština.

Oficiální webová stránka: https://www.obersalzberg.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY