PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Doune Castle - Skotsko

Základní informace

Doune Castle je skotský hrad ze 14. století ležící na severozápad od Stirlingu. Hrad byl postaven pro vévodu z Albany, syna skotského krále Roberta II., a nabízí jedinečný pohled do života středověké královské domácnosti. Doune Castle se pyšní řadou tajných schodišť a úzkých chodeb, které sloužily k ochraně královské rodiny před nebezpečím.

Skotsko Doune castle

Strategická pozice v zalesněném ohybu řeky Teith v centrální části Skotska byla na tomto místě doplněna ještě říčkou Ardoch Burn. Není divu, že vršek ze tří stran díky strmým skalám nepřístupný byl osídlen dle archeologických nálezů už v dobách Římanů. Poté tu patrně stávala menší pevnost, o které se však nedochovaly žádné informace.

To, co se ale s jistotou ví, je skutečnost, že zde ve 13. století vyrostla pevnost, která však byla brzy poškozena během skotských válek za nezávislost. Proto ji v následujícím století její majitel, regent Skotska vévoda z Albany Robert Stewart, přestavěl do podoby, jak ji známe dnes.

Stavba ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku obklopuje prázdné nádvoří. Budovy jeho půdorys však tvoří jen na severní a severozápadní straně. Větší z nich má podobu věžovitého domu, dosahujícího výšky 29 metrů. Přízemí je tu tvořeno velkou halou o délce 20 metrů, šířce 8 metrů a výšce 12 metrů, v níž zaujme především nádherný dubový strop. Místnost zdobí i dvojitý krb a galerie pro hudebníky. Velikost místnosti umocňuje i skutečnost, že tu není prakticky žádný nábytek – prohlédnout si zde lze jen ne příliš velký stůl a židle. Nad halou se pak nachází tři poschodí místností rodiny majitelů, které spolu s točitým schodištěm vytvářejí středověký labyrint, v něm se dá snadno ztratit. Soukromé pokoje tu doplňují i tajná schodiště a úzké chodbičky, určené pro ochranu obyvatel. Ti, kteří vyšplhají až na vrchol věže, mohou obdivovat nádherný výhled do okolí.

Služebnictvu byla určena samostatná budova. V tzv. kuchyňské věži lze vidět jednu z nejlépe dochovaných kuchyní ve Skotsku. Že se tu vařilo opravdu ve velkém, dosvědčuje fakt, že její délka dosahuje 17 metrů a šířka 8 metrů.

Roku 1425 nechal král Jakub I. popravit nového majitele hradu Murdocha, syna Roberta Stewarta, a pevnost připadla koruně. Královský rod ji využíval jako svoje lovecké sídlo a byla zařazena do věna královen. V polovině 16. století se hrad stal majetkem hrabat z Moray. Dnes Doune Castle spravuje společnost Historic Scotland, která jej má pronajatý na 999 let.

Rada: Nenechte se překvapit, když budete mít při první návštěvě hradu pocit, že jej znáte. Jako oblíbená filmová kulisa si zahrál např. ve snímcích Ivanhoe, Monty Python a svatý grál, ale i ve Hře o trůny a ve filmu Outlander.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY