PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Downing Street - Anglie, Londýn

Základní informace

Downing Street je pravděpodobně nejslavnější londýnská ulice. Ulici vévodí sídlo britského premiéra se známým číslem 10. Nachází se nedaleko Westminsterského paláce u ulice Whitehall, která spojuje Trafalgar Square a Parliament Square.

Anglie London, Downing Street

Historie Downing Street

Její vládní historie se začala psát v roce 1735, kdy v onom nejslavnějším domě sídlil první z britských předsedů vlády, Sir Robert Walpole. Dům tehdy obdržel jako dar od krále Jiřího II. Ačkoliv někteří z jeho následovníků nežili vždy přímo na této adrese (např. Tony Blair si zvolil č. 11 – dal přednost většímu bydlení před tradicí), č. 10 se jako sídlo představitelů státu udrželo téměř 300 let. Zvenku sice No. 10 vypadá jako honosné sídlo hodné svých obyvatel, nicméně ke své dnešní podobě muselo urazit dlouhou cestu.

Ulice dostala jméno po Siru Georgi Downingovi, angloirském diplomatovi a vojákovi, který mezi lety 1682–1684 nechal v ulici vystavět několik domů. Nejednalo se ovšem o kvalitní stavby, ale o narychlo a z laciných materiálů postavené budovy. Číslování domů také neodpovídalo tomu dnešnímu – č. 10 bylo až do roku 1779 vedeno pod číslem 5.

Slavný dům s adresou 10 Downing Street

Od 17. století dům (i jeho okolí) prošel přirozeně několika rekonstrukcemi. Zvláště po druhé světové válce byla budova ve velmi špatném stavu. Jedna z největších oprav probíhala v letech 1960–1963, kdy prošly úpravou celé dvě třetiny stavby. Drobnější opravy se uskutečňovaly v průběhu dalších let, kdy se zde postupně střídali premiéři. Třeba Margaret Thatcher nebyla při nastěhování do domu s adresou 10 Downing Street příliš nadšená, byt jí připadal špinavý a nevkusně zařízený, tak nechala vyměnit veškerý nábytek. Změnám se obydlí nevyhnulo ani v případě Davida Camerona, který spolu s manželkou modernizoval kuchyni a třípokojový byt.

Není to ale jen No. 10 Downing Street, co činí tuto ulici tak zajímavou. Například číslo 11 je sídlem britského ministra financí a v čísle 12 najdeme tiskovou kancelář premiéra.

Veřejnost bohužel do domu č. 10 přístup nemá, kdo by ale nechtěl vidět slavné dveře, za nimiž se píše historie? Winston Churchill odtud činil důležitá rozhodnutí během druhé světové války, Margaret Thatcher zde rozhodovala během bitvy o Falklandy. Budova se bohužel stala i terčem teroristické skupiny IRA – v roce 1991 v její zahradě explodovala bomba.

Interiér domu si lze prohlédnout na této adrese: https://www.gov.uk/…wning-street#…

Nejbližší stanice metra je Westminster.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY