PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Dunblane - Skotsko

Základní informace

Dunblane je skotské městečko ležící asi 10 km severně od Stirlingu, ve kterém se nachází překrásná románsko-gotická katedrála.

Skotsko Dunblane Cathedral

Název města vznikl patrně zkomolením výrazu fort of Blane, tedy Blaneova pevnost, a odkazuje na svatého Blanea, který tu v 6. století založil první kostel. Nejstarší dochované hmotné připomínky křesťanství v Dunblane však lze datovat až do 10. či 11. století. Jedná se o dvě části křížů, které je možné si prohlédnout v místní katedrále.

Ta vznikla ve 13. století, ale při její stavbě byla do svatostánku začleněna i dříve samostatně stojící zvonice, která byla postavena o dvě století dříve. Zvýšení se tato věž dočkala v 15. století. Vidět tu tak lze jak prvky architektury románské, tak i gotické. Po reformaci zůstal tento kostel opuštěný a chátral. Budovy začaly zarůstat a brzy se zřítila střecha. O jeho rekonstrukci se pak v letech 1889 až 1893 zasloužil architekt Robert Roward Anderson. V interiéru katedrály lze obdivovat nádherně vyřezávané lavice v chóru, mříž z 15. století, okenní vitráže či úchvatný piktský kříž.

Nachází se tu však i kenotaf z 20. století, odkazující na hrůzný masakr, který v jinak poklidném městečku proběhl 13. března 1996. V tento den zastřelil vyloučený skautský vedoucí v tělocvičně místní školy učitelku a šestnáct dětí. Památník připomínající tuto událost lze najít i na hřbitově. Právě v důsledku děsivého činu schválil britský parlament nový zákon, který zakázal soukromým osobám držení ručních zbraní delších než šedesát centimetrů.

V Dunblane je možné vidět i několik kostelíků a nádherných domů. K těm nejzajímavějším patří knihovna biskupa Leightona (Leighton Library) z roku 1687. Jedná se o jednu z nejstarších soukromých sbírek knih ve Skotsku a zároveň nejstarší soukromou knihovnu otevřenou veřejnosti v této části Spojeného království.

Oficiální webová stránka: www.dunblane.info

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY