PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Durdle Door - Anglie

Základní informace

Durdle Door je nádherná skalní brána, vystupující z moře na soukromém pozemku zvaném Lulworth Estate v jihoanglickém hrabství Dorset.

Durdle Door, Anglie

Jedno z nejfotografovanějších míst v celém hrabství je součástí více než sto padesát kilometrů dlouhého Jurského pobřeží, které bylo roku 2001 zapsáno jako jediná anglická přírodní památka na seznam světového dědictví UNESCO.

Vznik Durdle Door, stejně jako i většiny přírodních útvarů v okolí, souvisí s pohybem zemských desek a se sílou mořských vln. Před pětadvaceti miliony lety se africká tektonická deska srazila s evropskou. Obrovský tlak, který při tom vznikl, pokroutil do té doby horizontálně ležící vrstvy horniny tak, že některé z nich získaly i vertikální směr. Mořská voda poté vymlela měkčí části podloží, takže tady zůstal jen úzký pás z portlandského vápence, který prudce vystupuje z pobřežních útesů do moře. Před deseti tisíci lety pak silné nárazy mořských vln prorazily střed tohoto útvaru a vymlely do něj velký otvor v místech, kde byla hornina jemnější. Vznikl tu přirozený oblouk, připomínající obrovského draka, který pije mořskou vodu.

I název tohoto úchvatného skalního útvaru připomíná způsob jeho vzniku. Slovo „durdle“ vychází ze starého anglického výrazu „thirl“, který lze do češtiny přeložil jako vrtat či prorazit. Druhá část názvu „door“ znamená v češtině dveře.

Hned vedle Durdle Door se nachází příjemná písčitá stejnojmenná pláž, z níž se nabízí nádherný pohled na tento skalní útvar. Přístupná je přes kopec z nedaleké zátoky Lulworth Cove. Durdle Door je soukromým majetkem rodiny Weld, neboť leží na jejich rozsáhlých pozemcích. Je však bez problémů přístupný veřejnosti a není nutné zde platit jakékoli vstupné.

Rada: Chcete-li získat více informací o vzniku Durdle Door, navštivte nedaleké informační centrum v Lulworth Cove.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY