PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 8x

Durham - Anglie

Základní informace

Durham je město nacházející v severovýchodní Anglii. Dominantou staré části města je mohutná normanská katedrála, jejíž věže se tyčí nad hradem a komplexem univerzity. Katedrála je spolu s hradem součástí Světového kulturního dědictví UNESCO.

Durham Cathedral, Durham, Anglie Durham University, Durham, Anglie

Historie města sahá až do roku 955. O asi čtyřicet let později tu začala vznikat katedrála určená pro ostatky svatého Cuthberta, které zde po sto letech putování našly konečně svůj věčný klid. Díky nim se z Durhamu stalo poutní místo Sasů a Normanů, což roku 1022 podpořily i relikvie svatého Bedy Ctihodného. Legenda vypráví, že hrobku svatého Cuthberta nechal otevřít Vilém I., aby se přesvědčil o pravdivosti tvrzení mnichů, že tělo světce zůstalo neporušeno. Krále tento pohled vyděsil natolik, že z katedrály utekl, nasedl na koně a ujížděl pryč. Zastavil se prý až po třiceti kilometrech.

Katedrála byla dostavěna roku 1133 v normansko-románském stylu. Kolem ní stávaly dřevěné kříže a každý, kdo se k nim dostal, mohl využít místního práva na azyl, trvající až 35 dnů. Dodnes se zachovala nádherná lomená klenba hlavní lodě, která tady byla použita poprvé v Anglii, či masivní pilíře, zdobené geometrickými oblouky, ovlivněné maurskou architekturou. Většina vybavení interiéru však byla zničena skotskými zajatci po bitvě u Dunbaru v roce 1650.

Durhamští biskupové měli rozsáhlá práva a pravomoci, neboť k jejich úkolům patřila kontrola severní hranice království. Brzy se tak stali částečně nezávislými Prince Bishops, kteří vlastnili armádu, měli právo razit mince a byli hlavou soudnictví. Přestože jejich moc dosáhla vrcholu už ve 14. století, svá práva si ponechali až do roku 1863, kdy opustili svůj hrad a postoupili jej Durhamské univerzitě, která je třetí nejstarší v Anglii.

Tento hrad vznikl ještě před dobou Viléma Dobyvatele a leží hned vedle katedrály. Za pozornost tu stojí kuchyně z 15. století, visuté schodiště, normanská kaple a tzv. Tunstall Chapel z roku 1542, kde jsou k vidění nádherně vyřezávaná sedátka – tzv. misericords, která současně slouží jako podpěra stojícím mnichům. Durhamská katedrála posloužila mimo jiné filmařům při natáčení filmů Harry Potter a Kámen mudrců a Tajemná komnata jako kouzelnická škola Bradavice.

Rada: Udělejte si čas a projděte se po stezce, která vede kolem poloostrova. Zdolat se dá asi za 30 minut.

Oficiální webová stránka: www.thisisdurham.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY